Bp A. Długosz: Z Chrystusem możemy dokonywać cudów.

Jedni z wielkich miast, drudzy – z miasteczek i wsi. Łączą ich przynajmniej dwie rzeczy: zamiłowanie do roweru i miłość do Matki Bożej. W sobotę 14 lipca na Jasną Górę przyjechali uczestnicy 13. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rowerowej.

Koordynatorem wydarzenia jest ks. Jerzy Grochowski z diec. siedleckiej. Sam na dwóch kółkach pielgrzymuje do Matki Bożej już po raz 23. Dla niego to zawsze jest ważne wydarzenie:

– Dla mnie są to rekolekcje w drodze. To czas ubogacania człowieka słowem Pana i modlitwą do Boga w trudzie codziennego życia, w słońcu i w deszczu.

Jak wspomniał ks. Jerzy Grochowski, warunki atmosferyczne nie zawsze sprzyjają pątnikom. Bywa, że trzeba zmierzyć się z deszczem, upałem czy silnym wiatrem, ale, jak zgodnie przyznają pielgrzymi, warto:

– Warunki były momentami ekstremalne, ale kiedy dojeżdża się tutaj, to ten widok jasnogórskiego sanktuarium zapiera dech w piersiach – przyznaje Darek z okolic Dębicy.

Paweł z Radomia również przeżywa pielgrzymkę jako rekolekcje:

– Bardzo lubię jeździć na rowerze, więc łączę przyjemne z pożytecznym. Mam za co dziękować Matce Bożej i mam o co prosić. W pielgrzymce uczestniczę po raz piąty i zawsze jestem zadowolony.

– Pielgrzymka rowerowa to fenomen – mówi uśmiechnięta Edyta z Radomia. Uwielbiamy jeździć na rowerze. To nasza pasja, ale w pielgrzymce jedziemy po to, aby pokłonić się Matce Bożej i nabrać duchowych sił na cały rok.

Koncelebrowanej Mszy św. dla uczestników pielgrzymki przewodniczył bp senior Antoni Długosz z Częstochowy. Hierarcha wygłosił również słowa pasterskiego pouczenia:

– Cieszę się niezmiernie, że wysiłkiem mięśni przybyliście na Jasną Górę, by podziękować Matce Bożej, która kocha każdego i nieustannie towarzyszy nam wszystkim. Dzisiaj Jezus przypomina nam o ważnym testamencie, który przed swoją śmiercią przekazał każdemu z nas. Jezus, konając, nie myśli o sobie, ale widząc wierną Matkę, stojącą pod krzyżem, wskazuje na Nią i mówi do nas: Niech Ona będzie waszą Matką. Wasza doroczna obecność na Jasnej Górze świadczy o tym, że Maryja jest dla was Matką, ale nie wystarczy z sentymentem mówić do Niej: „Kocham Cię, Matko Boża”. Trzeba wysiłku ducha, aby przemieniać swój charakter, usuwać zło i nie bać się słabości, bo z Chrystusem możemy dokonywać cudów.

13. Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę przebiegła pod hasłem „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”.

MO