Bp Andrzej Przybylski: Cierpienie ma wymiar zbawczy

Dzień 6 lipca to patronalne święto Apostolstwa Chorych. Tego dnia przypada bowiem święto Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. Do Jasnogórskiego Sanktuarium przybyli chorzy z całej Polski.

54. Pielgrzymka Chorych i Niepełnosprawnych rozpoczęła się modlitwą różańcową w Bazylice. Następnie diecezjalny duszpasterz chorych oraz kapelan szpitala im. św. o. Pio w Przemyślu, ks. Marcin Hunia wygłosił konferencję dla chorych. Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego odprawiona o godzinie 11.00 w Bazylice Jasnogórskiej.

Bardzo mi się podoba zwołanie wszystkich chorych i niepełnosprawnych pod nazwą „Apostolstwo Chorych”. Wiemy, że jest to bardzo leciwa już wspólnota w duszpasterstwie chorych. My kiedy myślimy o chorobie, cierpieniu to prosimy o uzdrowienia i dzisiaj także będziemy się o to modlić, ale chcemy powiedzieć, że jest coś takiego jak apostołowanie cierpieniem. To przesłanie będzie mi najbardziej towarzyszyć. Najdoskonalszym cudem Pana Boga w obliczu cierpienia to jest nadanie sensu tego cierpienia. Nie mamy wątpliwości, że to był największy cud zbawczy samego Pana Jezusa. On nas zbawił właśnie przez swoje cierpienie i o tym zbawczym wymiarze cierpienia chciałbym dzisiaj przypomnieć.

W homilii bp Przybylski podkreślał, że każde cierpienie ma sens i to ono pozwala nam wiernym wzrastać duchowo:

Jeśli Pan Bóg nas wszystkich nie uzdrawia, to tylko dlatego, że chce nas uzdrawiać wewnętrznie, żebyśmy byli apostołami cierpienia. Tu na Jasnej Górze możemy zrozumieć jeszcze bardziej, ile dobra możemy oddać Bogu i ludziom przez cierpienie.

W programie pielgrzymki znalazł się koncert kwartetu smyczkowego „Akademos”, który swą grą uświetnił także liturgię. O godz. 13.30 wierni zgromadzili się w Kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie odbyło się Nabożeństwo lourdzkie połączone z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Nabożeństwo poprowadził przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra:

Panie Jezu, przychodzimy do Ciebie z naszymi chorobami, cierpieniami, zranieniami i każdym bólem. Ty wiesz, że chorują nie tylko nasze ciała, ale również i serca. Twojego uzdrowienia potrzebuje całe nasze wnętrze poniżone przez grzech. Nie jesteśmy godni stać przed Tobą, ale wierzymy, że jedno Twoje Słowo ma moc nas przemienić i uzdrowić. Wierzymy, że Ty, Panie możesz uleczyć każde zranienie, ból i chorobę. Pozwól nam tylko trwać w Twojej obecności i wpatrywać się w Ciebie, a będziemy uzdrowieni.

O tym co daje wszystkim chorym i cierpiącym coroczne pielgrzymowanie do Matki Bożej na Jasną Górę mówi krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych, ks. Wojciech Bartoszek:

Jak jest doświadczenie cierpienia, mówię to w imieniu chorych ale także tych, którzy posługują chorym, to myślę, że spotkanie przy Matce Najświętszej rodzi poczucie sensowności tego, co czynią.

Pielgrzymkę zakończyła Droga Krzyżowa na jasnogórskich Wałach, którą poprowadził duszpasterz chorych archidiecezji częstochowskiej ks. Jacek Marciniec, który wskazuje na to, czego powinniśmy uczyć się od osób zmagających się z chorobami i cierpieniem:

Myślę, że świetnie to ujął biskup Andrzej Przybylski w czasie homilii – kiedy razem z Jezusem odkrywamy co jest naprawdę w życiu ważne. W świecie często chorzy są na marginesie, natomiast Jezus takim się stał i zbawił nas przez mękę, która jet wyrazem Jego miłości. Nikt nie jest tak chory, słaby, czy starszy wiekiem, żeby nie mógł kochać i tego się tutaj uczymy.

Pielgrzymowanie umożliwiła często osobom chorym pomoc opiekunów i wolontariuszy, pracowników służby zdrowia, rodzin i przyjaciół.

KF