Z inicjatywy Rycerzy Kolumba w częstochowskich parafiach trwa peregrynacja ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan. Z tej okazji w czwartek, 7 marca w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego Mszy św. w intencji prześladowanych wyznawców Chrystusa przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

W rozmowie z Radiem Fiat biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej wspominał spotkanie z obecnym patriarchą Iraku kard. Louisem Sako, który w 2010 r. odwiedził Wyższe Seminarium Duchowne w Częstochowie. – Mówiąc o prześladowaniach w Iraku, zapytał nas bardzo retorycznie: myślicie, że potrzebujemy pieniędzy albo militarnego wsparcia? Nie! Potrzebujemy waszej modlitwy. Wtedy obiecaliśmy tę modlitwę i cieszę się, że z inicjatywy Rycerzy Kolumba możemy wypełnić to zobowiązanie przed ikoną Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan, bo przecież wierzymy w moc modlitwy – powiedział bp Andrzej Przybylski.

– Każdy z nas używa zegarka. Zegar chrześcijan bije tak, że co pięć minut ginie jeden z nich – mówił na początku Mszy św. proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, ks. prał. Andrzej Sobota. – Zdajemy sobie sprawę, że podczas naszej dzisiejszej modlitwy kilkunastu chrześcijan zostanie zamordowanych, zgładzonych, ściętych, zastrzelonych, wysadzonych w powietrze – za to, że przynależą do Chrystusa – podkreślał bolesną prawdę ks. Andrzej Sobota.

W homilii bp Andrzej Przybylski wielokrotnie odwoływał się do słów Mojżesza z Księgi Powtórzonego Prawa: “Wybierajcie więc życie” (Pwt 30, 19). Hierarcha rozważał, jak wygląda prawdziwie szczęśliwe życie. Przedstawiał też sens oddawania życia za Chrystusa i wzywał wiernych do odważnego składania świadectwa przynależności do Boga i Kościoła. – Dlaczego napisana w tej ikonie Matka Jezusa swoim płaszczem w sposób szczególny otacza ludzi prześladowanych? Bo oni bronią życia, bronią człowieka, bronią wieczności. Jesteśmy wdzięczni Rycerzom Kolumba za tę modlitwę. Jak prawdziwi rycerze rzucili nas na kolana, włożyli nam do ręki różaniec, żebyśmy modlili się za tych, którzy w naszym imieniu, w imieniu całego Kościoła walczą o życie prawdziwe – i tu na ziemi, i w wieczności – mówił bp Przybylski.

POSŁUCHAJ HOMILII

Na zakończenie Mszy św., w imieniu Rycerzy Kolumba, podziękowania bp. Andrzejowi Przybylskiemu złożył Grzegorz Saleta, wielki rycerz Rady im. Ducha Świętego przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie. – Dziękujemy, że przyjąłeś zaproszenie naszej ukochanej Matki, która przybyła do nas pod chwalebnym tytułem Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan, aby upomnieć się o swoje cierpiące dzieci i upomnieć nas, abyśmy nie zapomnieli, kim jesteśmy i nie utonęli w oceanie obojętności i bierności wobec cierpienia naszych braci i sióstr. Całkowity brak reakcji ze strony otoczenia zaostrza tylko apetyt prześladowców. Widząc naszą obojętność, będą posuwali się jeszcze dalej w swoim bestialstwie. Naszym rycerskim i chrześcijańskim obowiązkiem jest uświadomienie społeczeństwu, jak wielkie niebezpieczeństwo grozi chrześcijaństwu – mówił Grzegorz Saleta.

Po Mszy św. wierni modlili się podczas comiesięcznej, pierwszoczwartkowej adoracji Najświętszego Sakramentu, o dar nowych powołań kapłańskich oraz w intencji prześladowanych wyznawców Chrystusa.

Ikona Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan gości w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego do soboty, 9 marca. Później będzie przekazana do parafii św. Wojciecha i NMP Częstochowskiej.

Maciej Orman

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content