W Środę Popielcową rozpoczynającą okres Wielkiego Postu, w Bazylice Archikatedralnej Świętej Rodziny odprawiona została uroczysta Msza św. z obrzędem posypania głów wiernych popiołem. Ceremonii przewodniczył bp Andrzej Przybylski, który podkreślił, że nadchodzący czas Wielkiego Postu jest odpowiednim momentem na pojednanie z Bogiem.

– Jest to czas dany nam od Boga, abyśmy się z Nim pojednali. Jest to dobra okazja do odrzucenia wszystkiego, co jest grzechem oraz złem. Zaczynamy od Środy Popielcowej wraz z pięknym gestem posypania głów popiołem. Jest to gest wielkiej pokory, abyśmy przypomnieli sobie, że nie jesteśmy Bogami, nie wszystko od nas zależy oraz, że nasze życie przeminie i przemija – mówił bp Andrzej Przybylski.

Msza św. odprawiona w Środę Popielcową zapoczątkowała inicjatywę Kościołów stacyjnych, ustanowionych przez metropolitę częstochowskiego abp. Wacława Depo. Archikatedra jest bowiem pierwszą z czterdziestu stacji, do których zwiedzania jesteśmy zaproszeni.

– W tym roku dochodzi do nas starożytna tradycja kościołów stacyjnych. Jest to rzymska tradycja wędrowania od kościoła do kościoła, aby móc spotkać się z Najświętszym Sakramentem i odprawić Mszę św. Te 40 dni to symbol 40 lat, w których naród wybrany szedł w pielgrzymce do Ziemi obiecanej. Chcemy w ten sposób uobecnić naszą wędrówkę w stronę zmartwychwstania – dodał biskup.

Post jest wolą Boga oraz zaproszeniem do pojednania z nim. Czas postu powinien być też walką z tym, co nie jest Boskie.

– Z głębi serca Boga płynie wołanie o święty post. I z głębi serca Jego Kościoła (bo to w imieniu Kościoła woła dzisiaj do nas apostoł Paweł). W imieniu Chrystusa napominamy was bracia: pojednajcie się z Bogiem! Bo od Boga przyszedł Ten, który nie mając grzechu, stał się grzechem, żeby pokonać grzech świata, żeby pokonać szatana. Ta forma ogłaszania świętego postu w Kościele jest bardzo ważna, bo na początku tego czasu mamy sobie uświadomić: Wielki Post to nie jest pomysł ludzi, to nie jest inicjatywa jakichś pobożnych osób na świecie, które szukają praktyki i sposobu, żeby pojednać się z Bogiem. Post jest wolą Boga. Post jest zaproszeniem Boga! Jeśli ktoś mówi, że chce wypełniać wolę Bożą, to nie może zmarnować tego czasu – podkreślał w homilii bp Przybylski.

Wielki Post jest też czasem do wyciszenia i refleksji, nie narzuca nam żadnych zakazów.

– Środa Popielcowa to dla mnie wyjątkowy dzień, ponieważ jest to dla mnie początek podróży prowadzący do zmartwychwstania. Szczególnie w tym dniu odkrywam, że Wielki Post nie jest czasem zakazów i przygnębienia. Dla mnie jest to okres patrzenia z nadzieją na to, co przed nami oraz możliwość zmieniania siebie. Bardzo dobrze, że w naszej diecezji są kościoły stacyjne. Uważam, że to świetna inicjatywa, a wierni się w to włączą. Jest wiele sposobów, aby dobrze przeżyć post, a to jest jeden z nich. Wydaje mi się, że szykuje się dobry czas prowadzący do zmartwychwstania – mówił Sebastian, kleryk piątego roku Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.

Program każdej stacji przewiduje adorację Najświętszego Sakramentu oraz okazję do spowiedzi, godzinę przed wieczorną Mszą św., a następnie celebrację Eucharystii z nauką wielkopostną. Pełna lista kościołów stacyjnych znajduję się na stronie Archidiecezji Częstochowskiej www.archiczest.pl.

BNO

Skip to content