Bp S. Regmunt: Tam, gdzie działa Akcja Katolicka, jest więcej dobra

„Z Maryją w służbie Bogu i Ojczyźnie” – pod takim hasłem w dniach 8-9 czerwca pielgrzymowali na Jasną Górę członkowie Akcji Katolickiej.

Diecezjalny Asystent Kościelny Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej, ks. Jacek Michalewski, przyznał, że pielgrzymka to bardzo ważne wydarzenie. Wspomniał również o wyzwaniach, jakie stoją przed stowarzyszeniem:

– Tegoroczna pielgrzymka odbywa się w szczególnym czasie, kiedy świętujemy odzyskanie niepodległości przez Polskę. To ważne spotkanie z Matką Bożą. Akcja Katolicka musi wyjść na zewnątrz, by ewangelizować. Ważne, aby tworzyć rodzinną, pokoleniową Akcję Katolicką. To sprawdziło się we Włoszech. U nas jest to trudne zadanie, ponieważ członkowie Akcji Katolickiej, choć dalej chcą działać, po prostu starzeją się. Liczymy więc na wsparcie ze strony Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. 

Działalność stowarzyszenia krótko przedstawiła prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej, Urszula Furtak:

– Akcja Katolicka dąży codziennie do świętości poprzez pomnażanie owocności swojej pracy. Ta owocność jest możliwa dzięki naśladowaniu wiary naszych ojców i miłości do Boga i Ojczyzny. To jest najprostsza droga do zbawienia nas i innych. Akcji Katolickiej przyświeca głównie idea apostolstwa, czyli misji. Ściśle współpracujemy z hierarchią kościelną. Nie robimy niczego bez zgody kapłanów. To jest jeden duch i jedno ciało. Tylko pozostając w komunii Kościoła świeccy wraz z duchownymi mogą przemieniać ten świat. Tylko wspólnie możemy dokonać wielkich rzeczy. Modlimy się za Polskę. Bardzo mocno angażujemy się również w ochronę życia. Polska potrzebuje dzisiaj wielu ludzi zatroskanych o życie.

W sobotę 9 czerwca Mszy św. na szczycie jasnogórskim przewodniczył bp senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Stefan Regmunt. W homilii, wskazując na Maryję, hierarcha podkreślił, że mimo trudnych i niezrozumiałych sytuacji w naszym życiu musimy wytrwać przy Chrystusie. Bp senior zachęcił do pogłębienia więzi z Duchem Świętym, którego obecność i pomoc są niezbędne do dobrego życia chrześcijańskiego. Wymieniając zadania, jakie stoją przed Akcją Katolicką, bp Stefan Regmunt zawierzył stowarzyszenie wstawiennictwu Maryi i św. Jana Pawła II.

– Musimy wciąż pogłębiać swoją tożsamość i ożywiać motywację do działalności, którą podejmujemy w Akcji Katolickiej. Nasze stowarzyszenie otrzymało misję do spełnienia: pomoc w realizacji misji Kościoła w jedności z duchownymi – zaapelował bp Regmunt.

Hierarcha przytoczył słowa Jana Pawła II, które papież wypowiedział w 1993 r.:

– Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która przynosiła w Polsce tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła. Bez niej bowiem infrastruktura zrzeszeń katolickich w Polsce byłaby niepełna.

Na zakończenie homilii bp senior Stefan Regmunt zwrócił się do Maryi i św. Jana Pawła II:

– Maryjo, najwspanialszy wzorze świętości! Z Tobą chcemy służyć Bogu i Ojczyźnie. Jesteś Matką, która wszystko rozumie, która sercem ogarnia każdego z nas. Jesteś Matką, która dostrzec dobro w każdym z nas umie. Bądź z nami, Maryjo, w każdy czas. Św. Janie Pawle II, który powiedziałeś Maryi: <<Cały Twój>>, oręduj za nami, abyśmy podejmując zadania Akcji Katolickiej, byli w nich wytrwali i zachowali Bożego ducha.

W 23. Pielgrzymce Akcji Katolickiej uczestniczyło ok. 3 tys. osób.

MO