By każdy był bezpieczny w drodze do szkoły…

Fot. Radio Fiat

1 września w większości szkół i placówek oświatowych rozpoczął się nowy rok szkolny. Droga do szkoły i powroty z niej staną się codziennością dla większości uczniów, nauczycieli i rodziców. By dla każdego droga ta była bezpieczna, częstochowska drogówka rozpoczęła akcję „Bezpieczna Droga do Szkoły”.

Jej celem jest zapewnienie wszystkim uczestnikom ruchu drogowego bezpieczeństwa w rejonach szkół i placówek oświatowych. Już od wtorku w rejonach szkół można spotkać wzmożone patrole policjantów z Ruchu Drogowego.

– Mundurowi zwrócą uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego zarówno kierujących, jak i pieszych. Obecność radiowozów w rejonie szkół będzie miała charakter prewencyjny. Ma to na celu przypomnieć wszystkim kierowcom, że od 1 września w rejonie szkół znowu trzeba zachować szczególną ostrożność i mieć na uwadze wzmożony ruch najmłodszych uczestników ruchu drogowego, których zachowanie na drodze nie zawsze jest przewidywalne. Ci uczestnicy, którzy w rażący sposób naruszą bezpieczeństwo na drodze, będą musieli się liczyć z prawnymi konsekwencjami. – tłumaczył oficer prasowy podkom. Sabina Chyra-Giereś z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

O tym, jak ważne jest bezpieczeństwo w czasie trwania roku szkolnego, pokazują policyjne statystyki. W 2019 roku w Polsce miało miejsce prawie 2400 wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku do 14 lat. W zdarzeniach tych 68 dzieci poniosło śmierć, a ponad 2600 doznało obrażeń ciała. W stosunku do roku 2018 zmalała liczba wypadków o 293 oraz liczba rannych dzieci o 337. Wzrosła natomiast liczba zabitych dzieci o 11. Częstochowska policja wspólnie z Inspekcją Transportu Drogowego co roku organizuje działania, uzmysławiając kierowcom i dzieciom istotę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

BNO