C# i Pascal w Norwidzie

20 uczestników z Częstochowy oraz 7 z Wrocławia zmierzyło się w I Mistrzostwach Częstochowy w Programowaniu.

W poniedziałek, 3 czerwca IX Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida wraz z Instytutem Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego zorganizowali programistyczny konkurs, podczas którego uczniowie i studenci stanęli przed obliczem programowania w takich językach jak „C#” oraz „Pascal”. Przez blisko pięć godzin zawodnicy mierzyli się z zadaniami o różnym stopniu trudności. Mistrzostwa poprzedzone były trzema zdalnymi etapami rozgrywek, w których wzięło udział 185 zainteresowanych.

– Kwalifikacja do tych mistrzostw odbyła się poprzez konkurs internetowy. Na jego podstawie wyłoniliśmy najlepszych z najlepszych i zaprosiliśmy na Mistrzostwa w Częstochowie. Zawodnicy zmierzyli się z siedmioma zadaniami, o miejscu na liście uczestników decydowała liczba zdobytych punktów – mówi organizator zawodów Krzysztof Klekot.

Zadania konkursowe przygotowywała grupa absolwentów z IX LO Norwida, która obecnie studiuje na Instytucie Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Studenci zadbali o stopniowanie trudności zadań w kolejnych etapach. Sam pomysł na mistrzostwa zrodził się z zajęć programowania, prowadzonych przez ponad trzy lata w Norwidzie. Profesja programisty jest dobrze płatna i zarazem bardzo poszukiwana na rynkach pracy w Polsce i nie tylko.

– W samym Wrocławiu jest prawie 10 000 miejsc pracy na stanowisko programisty, a zapotrzebowanie cały czas rośnie. W tej branży to programiści dyktują warunki pracodawcom. Na ten moment prym w programowaniu wiodą aplikacje internetowe. Potrzebne są także aplikacje mobilne, ponieważ w dzisiejszych czasach każdy ma smartfona, a to wiąże się z używaniem aplikacji mobilnych, które muszą być nieustannie udoskonalane i zabezpieczane. Istnieje także potrzeba tworzenia nowych programów na te urządzenia – dodaje Krzysztof Klekot.

Wśród dziesięciu najlepszych uczestników mistrzostw, sześciu było z Częstochowy. Zwycięzcą został Bartosz Chomiński z XIV LO we Wrocławiu. Najlepszy częstochowianin Filip Lorin zdobył trzecie miejsce.

BNO