Cała Polska w czerwonej strefie

fot. gov.pl

Od soboty 24 października decyzją rządu cała Polska została objęta czerwoną strefą. Powodem jest rosnąca liczba zakażeń na koronawirusa. Obostrzenia, które zostaną wprowadzone, mają za zadanie zatrzymać emisję SARS-CoV-2.

Według nowych obostrzeń puby, restauracje czy kawiarnie pozostaną zamknięte. Lokale gastronomiczne będą mogły realizować jedynie zamówienia na wynos oraz na dowóz. Premier wystosował też prośbę do seniorów powyżej 70. roku życia by Ci nie wychodzili z domów, jeżeli nie jest to konieczne. W związku z tym wprowadzony zostanie program „Ochrona Seniorów. O innych zaostrzeniach mówi Premier Mateusz Morawiecki:

Nauka w szkołach podstawowych w klasach 4-8 będzie się odbywać zdalnie. W godzinach 8-16.00 dzieci do 16. roku życia mogą wychodzić z domu tylko pod opieką osób dorosłych.

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył również, że skutki nowych zaostrzeń będą widoczne za około dwa tygodnie. Jeżeli natomiast nie przyniosą one oczekiwanych efektów, wymagane będzie zamykanie kolejnych obszarów życia społecznego:

Jeżeli nowe restrykcje nie przyniosą zamierzonego efektu możliwe jest między innymi ponowne zamknięcie granic kraju i wprowadzenie lockdownu – dodał Premier.

W dniu dzisiejszym w Polsce jest 13 632 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Natomiast z powodu COVID-19 zmarło 16 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 137 osób.

KP