Centrum otwarte także w wakacje

Mimo, że od kilku tygodni trwa okres wakacyjny niektóre placówki edukacyjno-wychowawcze nie zawieszają swoją działalności. Tak też jest w przypadku Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie, które również w wakacje pracuje z dziećmi i młodzieżą.

O tym, co będzie działo się w centrum w lipcu i sierpniu mówi pracująca w placówce pedagog, Jolanta Nykowska:

W okresie wakacyjnym mamy specjalnie opracowany plan terapeutyczny „Lato w mieście”, w ramach którego większość naszych zajęć odbywa się na świeżym powietrzu. Mamy m. in. zajęcia kulinarne, dogoterapię, staramy się również wychodzić na różne integracyjne wycieczki, czy w jakieś miejsca publiczne, żeby przybliżać naszym dzieciom ten świat zewnętrzny lub ewentualnie zapraszamy kogoś do nas.

Centrum współpracuje ściśle z rodzicami, dając im wsparcie oraz możliwość skorzystania z konsultacji, porad, a także zaprezentować pełny zakres ćwiczeń niezbędnych ich pociechom, które mogą kontynuować sami w domu.

Rodzice bardzo chętnie korzystają z naszej pomocy, ponieważ naszymi podopiecznymi są dzieci i młodzież, które potrzebują cały czas terapii. Ważna jest kontynuacja i współpraca właśnie z rodzicami, którzy starają się wykonywać pewne formy terapii w domu. Ważna jest również rehabilitacja, która musi być cały czas kontynuowana – dodaje pedagog.

Jak mówi Jolanta Nykowska, w działalności ośrodka, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, ważna jest praca wolontariuszy:

Wszystko zależy od tego, czy uda nam się pozyskać wolontariuszy, ponieważ większość naszych podopiecznych porusza się na wózkach i potrzebujemy takiej pomocy „jeden na jeden”. Aby zostać wolontariuszem wystarczy się do nas zgłosić.

W okresie wakacyjnym centrum prowadzi także nabór do Klubu Dziecka i Rodzica „Słoneczko”. Rodzice, którzy są zaniepokojeni rozwojem swojego dziecka, mogą zgłaszać się do centrum na bieżąco, w ciągu całego roku i zasięgnąć tam wszystkich potrzebnych im informacji.

KF