Centrum Urazowe na Parkitce – coraz bliżej otwarcia

Dobiegają końca prace związane z uruchomieniem Centrum Urazowego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. Będzie to drugie po Sosnowcu takie miejsce w woj. śląskim.

Modernizacja Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, w celu dostosowania go do wymogów Centrum Urazowego, rozpoczęła się w ubiegłym roku. – Duża część remontu za nami. Zostały drobiazgi wykończeniowe, kwestie administracyjne w odbiorze lądowiska i będziemy mogli pretendować o prawny tytuł do bycia Centrum Urazowym – twierdzi dr Jolanta Majer, kierownik SOR na Parkitce i jednocześnie konsultant wojewódzki ds. medycyny ratunkowej. – Przybyło bardzo dużo dobrego, nowego sprzętu, powierzchni oraz obsady lekarskiej. Rozwinęła się też część autonomiczna SOR dla dzieci. Mamy bardzo dobrze wyposażoną salę operacyjną w szpitalu, gdzie pacjent będzie mógł bezpośrednio wjechać – dodaje dr Majer.

Do Centrum Urazowego trafią głównie pacjenci z urazami wielonarządowymi, poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych. – Bardzo istotną kwestią jest czas, który ma być maksymalnie krótki od momentu zdarzenia do chwili, kiedy pacjent znajdzie się w obrębie Centrum Urazowego. Stąd rozwiązania transportowe są bardzo istotne. Jedną z czołowych inwestycji było lądowisko dla śmigłowców oraz usprawnienie dróg dojazdowych – tłumaczy dr Dariusz Kaczmarek, dyrektor szpitala.

Wartość inwestycji to ponad 10 mln zł. Gros środków stanowi grant Ministerstwa Zdrowia pochodzący z Unii Europejskiej. Pozostałe środki pochodzą z dotacji samorządu wojewódzkiego oraz wkładu własnego placówki. Szpital zadba także o estetykę przy wejściu do obszaru dziecięcego centrum, jak też o bezpośrednie połączenie estakady dojazdowej z wejściem.

Centrum Urazowe będzie udzielać świadczeń zdrowotnych pacjentom na obszarze północnego subregionu woj. śląskiego, a także przyległych gmin i powiatów woj. opolskiego, łódzkiego oraz małopolskiego.

Komunikat Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie:

W związku z koniecznością przebudowy strefy wejściowej do Szpitala przy ulicy Bialskiej od 17 września 2018 roku aż do zakończenia remontu wejście główne będzie zamknięte. Pacjenci oraz pracownicy placówki mogą dostać się do Szpitala wejściem usytuowanym po lewej stronie od wejścia głównego tj. przez poczekalnię poradni chirurgii dziecięcej, z kolei pacjenci niepełnosprawni korzystać mogą z wejścia przez poczekalnię poradni onkologicznej. Przy tym wejściu utworzono podjazd.

Załogi transportu sanitarnego proszone są o korzystanie z funkcjonującego obecnie (dojazd do SOR) podjazdu od strony wewnętrznej szpitala – zgodnie z oznakowaniem.

Prosimy także o stosowanie się do znaków i informacji na specjalnych tablicach umieszczonych w widocznych miejscach.

Łukasz Piskorski

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content