Ci co zginą będą siewcami

,,Ci co zginą będą siewcami” – to tytuł premierowego spektaklu, którego w poniedziałek 17 grudnia w Muzeum Monet i Medali zaprezentowała grupa seniorów i młodzieży Amatorskiego Teatru Integracji Międzypokoleniowej.  Teatr działa w ramach Fundacji Kolorowa.

– Teatr daje wolność tu, każdy chociaż przez chwilę może być kimś innym, może założyć maskę i przenieść się do innego świata. Chcieliśmy stworzyć taką przestrzeń, w której wiek nie będzie przeszkodą, a wiemy, z działań które prowadziliśmy wcześniej, że była taka potrzeba zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i seniorów. Postanowiliśmy te pokolenia połączyć. Dla niektórych naszych aktorów ATIM to spełnienie marzeń o aktorstwie, które mogą zrealizować w jesieni swojego życia. Inni natomiast wybierają się do szkoły aktorskiej za kilka lat, po maturze. Poza kontekstem artystycznym, bardzo ważny jest dla nas ten aspekt społeczny. Wiemy, że nic nie łączy ludzi lepiej niż wspólne działania – opowiadają Michał i Aleksandra Szymczyk z Fundacji Małego i Dużego Człowieka

Uczestnicy projektu wraz z Beatą Koch (reżyserką, scenarzystką i choreografką) i Katarzyną Skolik-Miedziak (instruktorką teatralną) stworzyli autorski scenariusz spektaklu, oparty na motywach historycznych, poruszający tematykę niepodległości, polskości oraz tradycji narodowej.

Kolorowa, w ramach której działa Amatorski Teatr Integracji Międzypokoleniowej. Największym wyzwaniem przy realizacji tego projektu okazała się koordynacja pracy tak dużej grupy ludzi. Opracowanie skutecznego planu działania z uwzględnieniem 40 aktorów w różnym wieku, 8 osób kadry, plus pewnej grupy dochodzących współpracowników (chociażby zaprzyjaźnionych fotografów), wymagało logistycznej ekwilibrystyki. Na szczęście nad wszystkim udało się zapanować.

Przedstawienie „Ci co zginą będą siewcami” łączy w sobie poezję Elizy Orzeszkowej, muzykę inspirowaną dziełami Fryderyka Chopina, ruch sceniczny oraz obrazy pięknego, ojczystego krajobrazu. Warto dodać, że za aspekt muzyczny przedstawienia odpowiada Marek Makles, a scenografię przygotował Michał Tkaczyński. Mówi Michał Tkaczyński

Na początku 2019 r., spektakl będzie jeszcze przynajmniej w Częstochowie wystawiany dwukrotnie. Długofalowym celem jest małe tournée po Polsce, a może, jak deklarują organizatorzy i po innych krajach.

PNP

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content