Co dalej z koronawirusem?

Temat zachorowań na koronawirusa w Polsce poruszany jest coraz częściej. Choć pojawiły się doniesienia o potencjalnych zakażeniach, na razie sytuacja w Polsce jest spokojna. Należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności.

Już nie tylko Azja stawia czoła wirusowi z Wuhan. Okazuje się, że zarażeni są już na innych kontynentach. Według lekarzy Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, zagrożenie koronawirusem w Polsce istnieje, ale panika nie jest wskazana. Jak mówi Edyta Kapelka, kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie – należy stosować się do zaleceń oraz przestrzegać zasad higieny.

– Przede wszystkim musimy dbać o higienę rąk – mycie mydłem i ciepłą wodą. Zawsze o tym przypominamy. Ponadto, jeśli chodzi o profilaktykę grypową, przestrzegajmy zasad higieny żywności. Jeść przede wszystkim z pewnych źródeł. Pamiętajmy również, że jeśli jesteśmy już chorzy, powinniśmy unikać miejsc publicznych, aby nie zarażać innych.

Na liście krajów, w których odnotowano przypadki zachorowań, oprócz Włoch, znalazły się m.in. Norwegia i sąsiadujące z Polską Niemcy. Niedawno informowaliśmy, że do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie trafił pacjent, który ze względu na pochodzenie i stan zdrowia został odizolowany na oddziale obserwacyjno-zakaźnym. Po wykonanych badaniach ustalono, że przyczyną pogorszenia stanu zdrowia pacjenta była zwykła infekcja bakteryjna. Choć na terenie Częstochowy i powiatu nie potwierdzono przypadku zarażenia się koronawirusem, służby powinny być przygotowane. Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta radni Prawa i Sprawiedliwości domagali się od prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka informacji dotyczących, tego, jakie kroki zostały podjęte, aby ustrzec częstochowian przed koronawirusem. Więcej na ten temat mówi Monika Pohorecka, przewodnicząca Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej.

– Złożyliśmy wniosek o zwołanie Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta, poświęcony tematowi koronawirusa. Chcieliśmy zaapelować do Pana Prezydenta, aby np. na stronie Urzędu Miasta pojawiły się informacje, będące wskazówką dla mieszkańców, chcących uzyskać o wirusie jakiekolwiek. Czekamy na posiedzenie Sesji Nadzwyczajnej i będziemy do tego tematu wracać. To jest problem, którego nie możemy już bagatelizować. Musimy być przygotowani na każdą ewentualność.

W części szkół uczniowie informowani są o środkach ostrożności. Jak mówi Anna Maciejowska, dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie – mimo że wirusa w mieście nie ma, wiedza dotycząca właściwej higieny uczniom nie zaszkodzi.

– Dajemy uczniom różne komunikaty. Udostępniamy w wersji papierowej oraz elektronicznej, w jaki sposób powinni się zachowywać. Przy wszystkich umywalkach przygotowane są środki czystości tj. mydła, środki odkażające oraz ręczniki. Zalecamy też uczniom, aby nie przychodzili do szkoły, jeśli wystąpią u nich objawy jakiejkolwiek choroby.

O to, czy koronawirus grozi Częstochowie, zapytaliśmy jej mieszkańców.

– Według mnie nie grozi nam żadna epidemia. Jest wokół tej sytuacji zrobiony duży szum medialny. Wystarczy dosłownie 5 minut szukania w Internecie, aby dowiedzieć się, jaka jest prawda o tym wirusie.
– Dobrze by było, aby naukowcy zajęli się tym tematem. Przez takie informacje tworzy się panika wśród ludzi. Zwykłe kichnięcie w autobusie budzi wśród współpasażerów lęk.

Kampanię informacyjną o koronawirusie prowadzi Ministerstwo Zdrowia. Wszelkie potrzebne informacje można znaleźć na stronie internetowej www.gov.pl/koronawirus. Skorzystać można także z infolinii, dzwoniąc na numer 800 190 590.

ABK