W czwartkowy wieczór w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie odbyło się spotkanie „Ecologia Humana i Dzieło Stworzenia – w nauczaniu Jana Pawła II”. Było to pierwsze z cyklu spotkań “Ekologia konserwatywna, Chrześcijaństwo a ekologia”. W jego trakcie wręczone zostały również Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości, którymi w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy dekorował jego minister, Paweł Sałek.

– Medal stulecia odzyskania niepodległości jest to takie czasowe wyróżnienie, które jest porównywalna do medalu dwudziestolecia międzywojennego odzyskania niepodległości wówczas. Dzisiaj te medale był przyznane osobom, które w głównej mierze zajmują się ochroną środowiska, ekologią, zrównoważonym rozwojem – powiedział Paweł Sałek. – Te osoby zostały zauważone przez pana prezydenta Andrzeja Dudę, przez Kancelarię Prezydenta i zostały dzisiaj wyróżnione tym pięknym medalem, ażeby też od strony państwa, bo przecież prezydent nadaje i odznacza poszczególne osoby także w imieniu Rzeczypospolitej. To było takie uhonorowanie zaangażowania tych osób, dlatego że i pan profesor Wojdalski z SGGW i pan profesor Niżnikowski, czy doktor Szczepański, to są osoby, które od wielu lat zajmują się ochroną środowiska i także te osoby należało wyróżnić, co pan prezydent zauważył i co dzisiaj się stało, czemu miałem ogromną przyjemność ażeby pokazać. Czy również pan doktor Mzyk, który zajmuje się w zasadzie emisjami, inwentaryzacją emisji od początku polityki klimatycznej w kraju – mówił minister Sałek.

Paweł Sałek powiedział, że Prezydent Andrzej Duda jest wielkim promotorem ochrony klimatu i środowiska w Polsce.

– Pan prezydent Andrzej Duda ma taki realne i konkretne działania na rzecz ochrony środowiska. Wspomnę akcję „Sadzimy” czyli sadzenie lasu, „Sprzątamy”, „Pasieka” w Pałacu Prezydenckim w ogrodach prezydenckich. To jest inicjatywa, która też została skopiowana przez panią prezydent Czaputova ze Słowacji, gdzie ona się chwali tym w Europie, że zrobiła u siebie w ogrodach Bratysławy pasiekę, a to jest polski pomysł i pierwszym prezydentem, który ma swój miód uważam w Europie będzie pan prezydent Duda. Instalacje fotowoltaiczne w obiektach prezydenckich, legislacja, która została zrealizowana przez pana prezydenta, czyli obniżenie podatków na instalacje do produkcji OZE z 23 na 8 procent – stwierdził Paweł Sałek. – Podpisanie ustawy o standaryzacji paliw stałych – kontynuował minister – ażeby jakość powietrza w Polsce się poprawiała. Bardzo ważne rzeczy związane z wprowadzeniem ustaw, które ograniczają spekulacyjny handel ziemią rolną i leśną tuż przed wygaśnięciem okresów przejściowych z Traktatu Akcesyjnego – w 2016 roku jeszcze w kwietniu to było zrealizowane. A dzisiaj prawo pierwokupu, jeśli chodzi o grunty leśne mają je Lasy Państwowe w Polsce, a jeśli chodzi o ziemię rolną, to jest prawo dla rolnika, że rolnik ma być właścicielem, czyli ziemia została wyłączona, mówiąc wprost, ze spekulacyjnego i biznesowego handlu, co było bardzo niebezpieczne z punktu widzenia kraju. To jest własność, prawda? To nie jest fabryka czy bank, że można go kupić, zbudować. To jest zupełnie podstawowa rzecz. Więc to są takie działania, które naprawdę przez te 5 lat były bardzo ważne ze strony pana prezydenta i mam nadzieję, że będą dalej kontynuowane i że pan prezydent Andrzej Duda dalej będzie prezydentem Polski – stwierdził polityk.

Krzysztof Witkowski, dyrektor Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, przyznał, że cieszy się, że takiego rodzaju spotkania będą organizowane w muzeum.

– Jan Paweł II przyciąga ludzi z całego świata i cieszy mnie to, że Polska zainteresowała się tym miejscem i takie ważne rzeczy dla nas jako mieszkańców tego globu będą miały swoje odzwierciedlenie w wykładach naprawdę pierwszej ligi wykładowców – profesorów uczelni, które się tym zajmują profesjonalnie od wielu wielu lat, niektórzy już emerytowani, ale którzy mogą państwu powiedzieć o najważniejszych rzeczach, które powinny zbliżać do Pana Boga właśnie przez przyrodę – stwierdził Krzysztof Witkowski. – Jak to robić? Zapraszam na cykl tych spotkań. One są dopiero w fazie wstępnej. Jak to będzie wyglądało, opowiem państwu na następnym spotkaniu – mam nadzieję, że za miesiąc. W naszym muzeum planujemy, że to będą drugie czwartki miesiąca. Nie wiem, ile tych spotkań uda się zrobić. Jak państwo wiecie, do 18 maja tego roku, mieliśmy 100 spotkań z cyklu z Janem Pawłem II „Ku Przyszłości” i to motywuje również tych ludzi, którzy słuchali przez internet od nas jako transmisje live, że to jest tak prowadzone, na takim poziomie, jeśli chodzi o stronę techniczną – trudno mi opowiadać o ekologii, jak się na niej nie znam – z największą radością słucham tych wykładów i chciałbym z państwem się tym podzielić – powiedział. – Jeżeli macie możliwość, to słuchajcie Radia Fiat. Dziękuję za to, że są tutaj i że będą mogli propagować te same myśli profesorów – na razie z Krakowa – ale mam nadzieję, że się to wszystko rozwini. Cieszymy się również z obecności ministra w Kancelarii pana Prezydenta Andrzeja Dudy, bo to jest człowiek zajmujący się ekologią i kiedyś był wiceministrem Ochrony Środowisk,a więc o tych rzeczach może powiedzieć naprawdę z pierwszej ręki, bo taką prawą ręką doradcy pana ministra Szyszko świętej pamięci był. Myślę, że nikt z państwa nie straci, a dużo osób zyska informacje na ten temat. Proszę nas oglądać i słuchać na stronie jp2muzeum.pl – będziemy zaszczyceni – podsumował Dyrektor.

Jednym z inicjatorów spotkania był dr Zbigniew Fura, przewodniczący Rady Naukowej Polskiego Klubu Ekologicznego.

– Polski Klub Ekologiczny to organizacja utworzona w 80-tym roku w obliczu zagrożeń, w obliczu katastrofy ekologicznej jaka wówczas była, w okresie niewłaściwej industrializacji. Został utworzony po to, żeby bronić to, co dla nas w okręgu Małopolska jest najistotniejsze: środowisko życia człowieka, a życie – to chyba nie trzeba dla słuchaczy tłumaczyć – zaczyna się w chwili poczęcia stąd to środowisko jest w łonie kobiety. Przez odżywianie wpływamy już w tym okresie na rozwój płodu. Później środowisko kształtuje się również przez rodzinę, czyli dla nas istotne jest poszanowanie rodziny – stwierdził Zbigniew Fura. – Później dalsze etapy: wspólnota, wspólnota narodowa, stąd przenosimy to na kraj. Różne elementy: ochrona krajobrazu, powietrza, zagrożenia, które płyną od wszelkiego rodzaju promieniowania elektromagnetycznego, odpady, więc można powiedzieć, że to jest bardzo obszerny program. Działamy poprzez wystąpienia, stanowiska, opinie, dostarczamy ekspertyzy. W latach 80-tych byliśmy czymś, co można określić jako ruch grupy nacisku, czyli również były i demonstracje różnego rodzaju, akcje takie publiczne. Teraz, co dla nas bardzo istotne, w Krakowie działamy powiedzmy intelektualnie tworzące opinie i lobbują za określonymi rozwiązaniami. Stąd wspieramy dobre działania, a praktycznie wszystkie są działania rządu dobre jeśli chodzi o środowisko – powiedział działacz.

Ekologia wielu osobom może kojarzyć się z ludźmi przypiętymi do drzew i broniących praw zwierząt. Polski Klub Ekologiczny patrzy na ekologię – jak stwierdził Zbigniew Fura – znacznie szerzej.

Tu jeszcze tak ostro to nie padło, ale możemy mówić bo ekologizmie, czyli takiej ideologii, w kategoriach politycznych to możemy oceniać, różnego rodzaju nurty, ale można mówić też o ekologii jako nauce i można mówić również o Polskim Klubie Ekologicznym, który kieruje się – zwłaszcza w Małopolsce czy przede wszystkim w Małopolsce – innymi paradygmatami, inną strategią. Myślę, że my mamy rację. I tę rację chcemy przekazać, również za pośrednictwem Radia Fiat i będziemy niezmiernie wdzięczni jeśli będziemy częściej gościć, deklaruje nasz udział, pomoc znakomitych naukowców i autorytetów jakich tu można było można poznać – zapewnił Zbigniew Fura.

W trakcie spotkania do Polskiego Klubu Ekologicznego zostali przyjęci nowi członkowie. Jednym z nich był Piotr Wrona, częstochowski Radny Miasta Częstochowa, szef klubu radnych „Prawo i Sprawiedliwość”. Polityk powiedział, że przed Częstochową jeszcze wiele wysiłku, aby można ją nazwać miastem chroniącym środowisko.

– Staram się dobrze spełniać funkcję radnego i staram się by w każdej uchwale, którą rada przyjmuje gdzieś ten wątek ekologii był zawarty. Częstochowa jest charakterystycznym miastem gdzie ciężko te tematy przechodzą no ale staram się i walczę. Częstochowa jest chyba jedynym miastem w Polsce gdzie np. nie przeszła uchwała „Częstochowa bez plastiku” – powiedział Piotr Wrona. – Jest jedynym miastem w Polsce gdzie bomby ekologiczne – dwie, które akurat ja odkryłem – sobą i władze robią niewiele albo bardzo mało żeby się tych bomb ekologicznych pozbyć. Częstochowa również jest miastem, które jest bardzo zaśmiecone. Mieszkańcy apelują do mnie codziennie. Miastem gdzie podnosi się opłaty za śmieci, ale jest również miastem gdzie kiedy wolontariusze zabierają śmieci, gromadzą je w jednym miejscu czekają 5 dni tygodnia aż się je odbierze – ubolewał radny.

Monika Fajer, która reprezentowała na spotkaniu ministra środowiska, Michała Wosia, była pod wielkim wrażeniem wykładu profesora Zbigniewa Mirka.

– Reprezentuję tutaj ministra środowiska Michała Wosia, który bardzo chciał tutaj z nami być i chciał przyjechać. No niestety, czas jest teraz taki, wybory się zbliżają i dlatego musi być w innym miejscu, ale myślę że przesłuchaj sobie ten cały wykład i będziemy go gdzieś dalej głosić – powiedziała. – Uważam, że po tym dzisiejszym wykładzie każdy z nas powinien sobie zadać pytanie nie tylko na temat środowiska, nie tylko ekologii, bo to wszystko jest razem połączone, ale przede wszystkim zapytać siebie co to znaczy mieć Boga w sercu i tym może dzisiaj zakończmy. Niech każdy sobie dzisiaj spokojnie usiądzie i pomyśli jak to wszystko można razem połączyć, jak to wszystko razem funkcjonuje bo to, co dzisiaj usłyszałam po prostu na długo mi zapadnie w pamięci – zapewniła Monika Fajer.

Spotkanie zakończył występ Angeliki Kiepury, wokalistki z Częstochowy.

Wykład i pytania zadawane prof. Zbigniewowi Mirkowi, polskiemu biologowi w całości do odsłuchania TUTAJ.

 

KG

 

Skip to content