„Nie tylko księgi metrykalne. Bogactwo archiwów kościelnych” – pod takim hasłem odbyło się w czwartek 15 listopada w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie spotkanie i wykład z prof. Julią Dziwoki z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Spotkanie poprowadził Bartosz Kapuściak, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Katowicach. W czasie spotkania próbowano odpowiedzieć m.in. na pytania, co możemy odnaleźć w archiwach kościelnych w Polsce i jak można skorzystać z zasobów archiwum watykańskiego. – We wszystkich tych archiwach zarówno polskich, jak watykańskich oraz tych, które są w innych częściach świata mamy niezwykle cenny zasób dotyczący naszego dziedzictwa narodowego. W szczególności chodzi tutaj o losy Polonii i emigracji oraz codziennego życia naszych rodaków poza granicami.  Archiwa kościelne to nie tylko archiwa kościoła katolickiego. Należą do nich także archiwa kościoła mojżeszowego, ewangelickiego i prawosławnego.  Współczesne zainteresowanie tymi archiwami wynika głownie z tego, że jest teraz moda na geneaologię –  mówi prof. Julia Dziwoki.

Prof. Julia Dziwoki jest naukowcem z Uniwersytetu Humanistyczno- Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Specjalizuje się w historii i archiwistyce. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół: historii najnowszej, biografistyki oraz problematyki emigracyjnej. Jest autorką czterech książek oraz około 60 artykułów naukowych. Dwukrotnie była stypendystką Fundacji Jana Pawła II w Rzymie, gdzie zapoznawała się z organizacją, strukturą oraz formami działalności Tajnego Archiwum Watykańskiego. Odbyła staże naukowo – archiwalne w archiwach: niemieckich, włoskich, brazylijskich, szwajcarskich, ukraińskich, krymskich, węgierskich i czeskich.

PNP

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content