DSCF0934

Dokumenty i listy, wspomnienia, badania archeologiczne. To wszystko stanowi podstawę pracy częstochowskich historyków. Instytut Historii Akademii im. Jana Długosza świętuje dzisiaj (4.11) ćwierćwiecze istnienia. Z tej okazji w otwartym posiedzeniu Rady Instytutu Historii wzięło udział ok. 50 wykładowców z Częstochowy oraz innych ośrodków, m.in. Katowic i Łodzi.

Badania częstochowskich historyków są prowadzone w różnych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, dotyczą Czech, Węgier, Słowacji, Rzeczpospolitej Obojga Narodów, ale bardzo mocno uwypuklana jest historia lokalna. – Sądzę, że to jest dorobek właściwy, że oprócz tego, że zajmujemy się historią szerszą […], to zawsze również ten nurt regionalny, historia miasta, były bardzo ważne i obecne, i kultywowane w tym Instytucie – przypomina prof. Marceli Antoniewicz, dyrektor Instytutu Historii. Oczywiście przed powstaniem Instytutu w Częstochowie były prowadzone badania dziejów, czego przykładem jest Włodzimierz Błaszczyk, archeolog i muzeolog, z którego inicjatywy powstał między innymi Rezerwat Archeologiczny na Rakowie z czasów kultury łużyckiej.

Zdaniem prof. Zygmunta Bąka badania historyczne to nie tylko kwestia istotna dla miasta czy regionu, ale dla kraju: – Człowiek odcięty od korzeni prędzej uda się do Londynu, Berlina za chlebem, ponieważ jego związki z tym regionem nie są budowane. Oczywiście są tradycje rodzinne, ale instytucje publiczne powinny ten proces zakorzenienia wspierać i kultywować – mówi rektor Akademii im. Jana Długosza.

Jubileuszowi 25-lecia prac Instytutu Historii AJD towarzyszyło okolicznościowe otwarcie wystawy pn. „Nasze Książki” w Sali Wystawowej Biblioteki Głównej AJD, która znajduje się na parterze Wydziału Filologiczno-Historycznego przy al. Armii Krajowej 36a, nieopodal wejścia do budynku.

Krzysztof Rygalik

Skip to content