Czas umacniania wspólnoty Kościoła – Liturgia Wielkiej Soboty

Triduum Paschalne to czas, kiedy Kościół najmocniej staje się wspólnotą. Stanowi istotę przeżywania męki i zmartwychwstania Chrystusa. Szczególną celebracją tego momentu jest uczestnictwo w Liturgii Godzin, której w Wielką Sobotę, w Archikatedrze św. Rodziny, przewodniczył ks. Marek Kundzicz, z kapituły archikatedralnej. W uroczystości udział wziął także abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski wyjaśnia, dlaczego jest to najważniejszy moment w całym roku liturgicznym:

– Pięknie to wyraził św. Jan Paweł II, który jeszcze będąc kardynałem w Krakowie zapisał, że jest to nie tylko noc czuwania, ale i noc, kiedy jesteśmy najbardziej Kościołem. Kościół, który czuwa na modlitwie ma świadomość obecności Pana. Liturgia Wielkiej Soboty to nie jest liturgia tylko opuszczenia poprzez śmierć Jezusa, ale jest już oczekiwaniem na coś, czym Bóg nas zaskakuje. Zaskakuje nas nowym życiem, nową łaską, którą daje w Chrystusie. Poza Nim nie ma perspektyw człowiek i świat. Dlatego Kościół celebrując to, wychwala Boga za Jego miłość, która okazała się potężniejsza od śmierci.

Jak podkreśla abp Wacław Depo, kontemplacja męki pańskiej może być także osobistym przeżyciem duchowym, jednak to, jak przejawi się w codzienności, zależy już bezpośrednio od samego człowieka:

– To zależy od pojedynczego serca. Pan Bóg każdemu z nas przygotował nie tylko nasze życie, ale konkretne łaski, za które, tak jak podkreśla List do Hebrajczyków, kiedyś będziemy musieli zdać rachunek, tylko trzeba uwierzyć w łaskę. Jeden z kardynałów francuskich kiedyś powiedział, że nie brak nam łaski, ale charakteru. Określa się tak nie raz człowieka, który ma swoje racje, swoje zasady, ma swój charakter i nie sprzedaje tych, czy innych wartości. Ten czas jest dobrym zastanowieniem się, za kim my idziemy, komu ufamy, jakie wartości są dla nas najważniejsze. To jest pewien rachunek sumienia, który musimy zdać na progu tego pięknego czasu Zmartwychwstania Pańskiego, a później znowu wchodzenia w codzienność. Bo święta są pięknym czasem, ale ta codzienność wymaga od nas weryfikacji. Dlatego uwierzmy w łaskę Bożą, bo wtedy możemy przemieniać siebie, przemieniać również świat.

Po uroczystej Liturgii Godzin, abp Wacław Depo poświęcił pokarmy i skierował słowo do przybyłych, w którym przypominał o znaczeniu obecności zmartwychwstałego Chrystusa.

SW

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content