Dzisiaj, 12 lipca, w całym kraju obchodzony jest Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Święto to ustanowione zostało dla upamiętnienia ogromu ofiar poniesionych przez mieszkańców wsi – rozstrzeliwanych, pozbawianych dobytku, wyrzucanych z domostw, wywożonych do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty.

Centralnym elementem obchodów uroczystości w woj. śląskim była Msza św., odprawiona w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, sprawowana w intencji Ofiar i Bohaterów II wojny światowej. Eucharystii przewodniczył moderator Domowego Kościoła archidiecezji częstochowskiej, ks. Damian Kwiatkowski:

Mieliśmy sposobność widzieć tu dziś tych, którzy przybywają ze sztandarami. Ich intencja podkreśla to, po co przybywają, ponieważ chcą modlić się za swoich bohaterów, którzy często są zwyczajni, ale walczący o swoje wartości. Modlili się także o męczenników – tych, którzy oddali życie często za wiarę i wartości patriotyczne. To piękne świadectwo dla nas wszystkich.

Homilię wygłosił diakon Dominik Kozłowski.

POSŁUCHAJ HOMILII

Po Mszy św. uczestnicy udali się do Kaplicy Pamięci Narodu, gdzie pod tablicą Wincentego Witosa złożone zostały kwiaty i zapalone znicze. Jak mówi starosta częstochowski, Krzysztof Smela, uroczyste obchody nie mogły odbywać się nigdzie indziej, niż na Jasnej Górze:

Dzisiaj spotykają się tu przedstawiciele ruchu ludowego, aby oddać hołd wszystkim tym, dzięki którym dzisiaj mamy wolność i żyjemy w niepodległym państwie. Kiedyś ktoś to musiał zrobić. To były ofiary życia, krwi i walki. Okazało się, że był to okres, gdzie mieliśmy dwóch okupantów i życie trzeba było kłaść w walce z dwoma potęgami. To jest najlepsze miejsce – Jasna Góra, gdzie możemy oddawać im hołd i swoją wdzięczność. Cieszę się, że mamy tu kilkadziesiąt osób, które przybyły z całego regionu częstochowskiego.

W Kapicy Pamięci Narodu głos zabrał radny Sejmiku Województwa Śląskiego, Stanisław Gmitruk:

Dzisiejsze święto w roku ubiegłym zostało ustanowione na mocy ustawy przez Parlament Rzeczypospolitej Polskiej, którą podpisał prezydent. Jest to święto państwowe, aczkolwiek zarazem jest to dzień niewolny od pracy. Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej literalnie składa się z dwóch członów: walki i męczeństwa. Walka narodu polskiego w ramach ruchu ludowego była w czasie II wojny światowej realizowana poprzez Bataliony Chłopskie oraz Ludowy Związek Kobiet. Przykładem symbolu męczeństwa polskiej wsi jest natomiast świętokrzyska wieś, Michniów.

Modlitwie za poległych zmarłych przewodniczył paulin, o. Eustachy Rakoczy. W ramach uroczystych obchodów Dni Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej odbyło się także otwarcie wystawy ze zbiorów Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, poświęconej Ludowemu Związkowi Kobiet.

KF

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content