Częstochowa czeka na Papieża Franciszka

1934719_482753305246563_5860617772383000154_nTo już pewne, że Ojciec Święty Franciszek 28 lipca będzie w Częstochowie z papieską wizytą. Zarówno wierni jak i władze kościelne przygotowują się na to wydarzenie. Abp Wacław Depo – metropolita częstochowski zachęca do omodlenia tego czasu: Pierwszym naszym zadaniem jest modlitwa. Przygotowania logistyczne, gospodarcze są konieczne, ale bez modlitwy nie ma naszego odpowiedniego przygotowania. Zachęcam i proszę wszystkich, zarówno młodych, jaki i ludzi wszelkiego stanu o ufną modlitwę do Ducha Świętego. Jest ona potrzebna do zapewnienia bezpieczeństwa na ten czas. Nasze przygotowania musza być wspólną drogą dla klasztoru jak i dla miasta. Cieszę się, że spełni się prośba Papieża skierowana do mnie: Spojrzyj na Maryję i powiedz Jej o mnie. Czynię to i czynią to ojcowie paulini na Jasnej Górze. 

Msza św. sprawowana pod jasnogórskim szczytem nawiązuje do historycznych momentów w dziejach naszego narodu, zaznacza ks. Mariusz Frukacz – dyrektor Referatu Środków Społecznego Przekazu: Zbliżająca się pielgrzymka Papieża to jedno z najważniejszych wydarzeń tego roku. Spotkanie na Jasnej Górze to spełnienie pragnienia bł. Papieża Pawła VI, który chciał przybyć do Polski na 1000-lecie chrztu Polski, ale nie uzyskał pozwolenia władz komunistycznych. Spotkanie z Papieżem to spotkanie z Piotrem naszych czasów. Tam gdzie Piotr, tam Kościół. Oprócz przeżycia religijnego to będzie również aspekt narodowy. 

Obchody będą miały miejsce na Jasnej Górze. Jak przygotowują się gospodarze tego miejsca, ojcowie paulini? O szczegółach mówi o. Robert Jasiulewicz: Na Jasnej Górze ojcowie ciągle żyją radością z tego faktu, że obecność Franciszka została potwierdzona. Ten czas, który pozostał do wizyty, z jednej strony długi, a z drugiej bardzo krótki to czas przygotowań. Modlimy się o pogodę, bezpieczeństwo, o to, aby jak najlepiej to spotkanie przeżyć. Nasze wspólne przyjmowanie Ojca Świętego to także przygotowania logistyczne. Ważne będzie przygotowanie dodatkowego podium dla kapłanów koncelebrujących Mszę św. z Papieżem, a także dla dziennikarzy, którzy będą relacjonować papieską pielgrzymkę.  

Pierwsza część wizyty w Częstochowie upłynie na osobistej modlitwie Ojca Świętego przed wizerunkiem Czarnej Madonny. O godz. 10.30 rozpocznie się Msza święta na Wałach Jasnogórskich z udziałem wiernych z całej Polski. Intencją uroczystej Eucharystii będzie uczczenie 1050. rocznicy chrztu Polski. Po zakończeniu uroczystości papież Franciszek powróci do Krakowa.

[audio:http://fiat.fm/wp-content/uploads/2016/03/3_wizyta_papieza_Franciszka.mp3] [audio:http://fiat.fm/wp-content/uploads/2016/03/2_wizyta_papieza_Franciszka.mp3] [audio:http://fiat.fm/wp-content/uploads/2016/03/1_wizyta_papieza_Franciszka.mp3]