Częstochowa przyjazna rowerzystom

glowne foto

Częstochowa otrzymała wyróżnienie pierwszego stopnia w kategorii gmin miejskich od 100 000 do 300 000 mieszkańców w IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Gmina przyjazna rowerzystom 2015”, którego organizatorem jest Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki.
Zaprezentowanie nagrody przez prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka, dyrektora częstochowskiego MZDiT Mariusza Sikorę oraz społecznego konsultanta ds. komunikacji rowerowej w Częstochowie Łukasza Kota odbyło się dziś (30 września) w miejscu szczególnym, tj. przy przejeździe kolejowym między ul. Warszawską a ul. Wały Dwernickiego. Do niedawna było to miejsce szczególnie niebezpieczne dla rowerzystów. Obecnie wybudowano tam specjalne przejście, które w znaczącym stopniu powinno ułatwić zwolennikom jednośladów przedostanie się na drugą stronę torowiska.

Przebudowa ulicy Warszawskiej jest jedną z największych inwestycji drogowych realizowanych w Częstochowie, w której uwzględniono również rowerzystów. Wzdłuż ulic Warszawskiej i Rędzińskiej powstało 5,5-kilometrowa ścieżka rowerowa, która po połączeniu z traktem na ulicy Nadrzecznej będzie miała 6,3 km. W sumie w Częstochowie jest ponad 60 kilometrów ścieżek rowerowych, stąd nie dziwi wyróżnienie dla gminy w tak prestiżowym konkursie. Plany włodarzy sięgają jednak dalej. Już w najbliższych miesiącach planowane jest uruchomienie informacyjnego portalu rowerowego i aplikacji na komórki dla turystów i mieszkańców miasta, dzięki którym łatwiej będzie się im poruszać po terenie całej gminy. W przyszłości możliwe jest również stworzenie ciągu rowerowego obejmującego również gminy Mstów i Olsztyn – tak, aby zwolennicy turystyki rowerowej mogli w komfortowych warunkach podróżować również po terenach Jury.

PB

Źródło własne