Częstochowa: zmiana w podziale na okręgi wyborcze

Zmiana w podziale okręgów wyborczych w Częstochowie. Podczas tegorocznych wyborów samorządowych innych niż dotychczas kandydatów do wyboru będą mieli mieszkańcy dzielnicy, której granica przebiega wzdłuż torów kolejowych Częstochowa–Opole, a także ulicami: Pułaskiego, ks. Popiełuszki, 3 Maja, Klasztorną, kard. Wyszyńskiego, św. Jadwigi, św. Barbary i Główną.

Podczas najbliższych wyborów samorządowych, dzielnica Podjasnogórska znajdzie się w granicach 1 okręgu wyborczego wraz z dzielnicami Stare Miasto, Śródmieście i Trzech Wieszczów. W granicach pozostałych okręgów nic się nie zmienia.

Zmian dokonano zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, Kodeksem wyborczym, a przede wszystkim ustawą z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. Zgodnie z nowymi zapisami w poszczególnych okręgach wyborczych częstochowianki i częstochowianie będą wybierać od 5 do 7 radnych (zmiany w ustawie nie pozwalają już na wybór 4 radnych, dlatego trzeba było zmienić granice okręgów, aby w każdym mieszkała liczba osób umożliwiająca utworzenie przynajmniej 5-mandatowego okręgu) – czytamy w informacji prasowej częstochowskiego magistratu.

Jeszcze nie jest znany termin tegorocznych wyborów samorządowych – brane są pod uwagę trzy terminy: 21 października, 28 października oraz 4 listopada. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w wakacje.

PK