Częstochowianie zagłosowali

Chociaż wybory do Sejmu i Senatu RP już za nami, gorączka związana z ogłaszaniem wyników trwa w pełni. Najpóźniej do jutra będą kształtować się ostateczne wyniki tego, kto w nowej kadencji będzie reprezentował mieszkańców Częstochowy i regionu w Sejmie i Senacie.

O ile wyniki nadal się kształtują, nie możemy mówić o jakichś poważniejszych zmianach. W Okręgu Wyborczym nr 28, który obejmuje miasto Częstochowę i powiaty: częstochowski, kłobucki, myszkowski oraz lubliniecki, głosowanie przeprowadzono w 436 lokalach wyborczych.

– Komitet wyborczy Prawo i Sprawiedliwość otrzyma cztery mandaty: Szymon Giżyński, Lidia Burzyńska, Mariusz Trepka oraz Andrzej Gawron. Dwa mandaty – Koalicja Obywatelska: Izabela Leszczyna i Andrzej Szewiński. Jeden mandat otrzyma komitet wyborczy Sojuszu Lewicy Demokratycznej – Zdzisław Wolski – podała  nieoficjalnie Marta Halama, radca w Delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Częstochowie.

Głosowanie na Senatora w okręgu senackim nr 68, czyli w powiatach: częstochowskim, kłobuckim, myszkowskim i lublinieckim przeprowadzono w 301 obwodach wyborczych.

– Na podstawie protokołów głosowania otrzymanych od wszystkich obwodowych komisji wyborczych w tych regionach, najwyższą liczbę głosów otrzymał Ryszard Majer, otrzymując 82080 głosów.

Z kolei w okręgu nr 69, czyli mieście Częstochowa, mogliśmy głosować w jednym ze 135 obwodów głosowania:

– Na podstawie protokołów głosowania otrzymanych od wszystkich obwodowych komisji wyborczych w tych regionach, najwyższą liczbę głosów otrzymał Wojciech Konieczny, otrzymując 49261 głosów – dodała Marta Halama.

Na komitet wyborczy Prawo i Sprawiedliwość oddano 44,28% głosów, Koalicja Obywatelska otrzymała niespełna dwukrotnie mniej, bo 22,63% głosów. Sojusz Lewicy Demokratycznej 15,59%, Polskie Stronnictwo Ludowe 8,68%, Konfederacja Wolność i Niepodległość uzyskała 6,07%, a Koalicja Bezpartyjnych i Samorządowców 2,75% głosów.

BNO