Częstochowska „Wikipedia”

Fot. encyklopedia.czestochowa.pl

W Częstochowie powstaje wirtualna encyklopedia miasta. Każdy, kto interesuje się historią regionu, będzie mógł wyszukać potrzebne informacje w szybszy i łatwiejszy sposób. Taką możliwość zapewnił zespół ekspertów z Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy.

Do tej pory zgromadzono już ponad 800 haseł. W zasobach znajdziemy wydarzenia historyczne, biografie, a także ciekawostki i nowinki dotyczące miasta i regionu. Choć pomysł na stworzenie portalu powstał 12 lat temu, prace nad jego realizacją rozpoczęły się w tym roku – tłumaczy dr Juliusz Sętowski z Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy.

– Staramy się objąć całość historii dziejów, także współczesności. Będą informacje o wydarzeniach czy imprezach, które odbyły się raptem kilka lat temu. Na pewno nie znajdziecie Państwo informacji o osobach, które jeszcze żyją. W naszej encyklopedii są biografie zmarłych, którzy zasłużyli się dla miasta i regionu częstochowskiego. Są hasła tematyczne, czyli o miejscach, budynkach czy zdarzeniach, znaczących dla dziejów miasta. Prace nad tworzeniem encyklopedii cały czas trwają, choć mamy już pierwsze 800 haseł.

W tworzenie portalu wiedzy o mieście i regionie może włączyć się każdy. Dla osób, które chciałyby zaproponować nowe wpisy, przygotowano opcję “zgłoś hasło”.

– Można zgłaszać uzupełnienia do haseł, proponować nowe czy przygotowywać je samemu. Chcemy, aby nasza encyklopedia była „żywa”, ciągle uzupełniana o nowe, ale sprawdzone i wiarygodne informacje.

Encyklopedia Częstochowy to kolejny projekt, realizowany w ramach obchodów 800-lecia pisanych dziejów miasta. Teraz poznawanie historii miasta dostępne jest pod adresem: encyklopedia.czestochowa.pl.

ABK