Częstochowski teatr rusza pełną parą

fot. Radio Fiat

Częstochowskie instytucje kultury wracają do życia, a wśród nich jest Teatr im. Adama Mickiewicza, który na drugą połowę czerwca przygotował kilka interesujących spektakli.

Zostaną one wystawione w ciągu dwóch ostatnich weekendów bieżącego miesiąca. Dyrektor teatru, Robert Dorosławski, podkreśla, że szczególnie warty uwagi jest pierwszy spektakl, zatytułowany “Łysa śpiewaczka”, który obejrzeć będzie można 20 i 21 czerwca.

– Końcówka sezonu będzie już spotkaniem z publicznością. Zaczynamy 20 czerwca – w ten dzień i w następny, czyli w niedzielę 21 czerwca, pokażemy państwu „Łysą śpiewaczkę” – mówi dyrektor Dorosławski. – Spektakl wyróżnia się absurdalnym poczuciem humoru, a wybraliśmy go, bo chcielibyśmy niejako rozluźnić atmosferę po siedzeniu w domu, do jakiego zostaliśmy wszyscy zmuszeni. Do tej pory grany był on na scenie kameralnej, natomiast teraz przenieśliśmy go na dużą scenę, by móc dotrzymać tych wszystkich obostrzeń, które nas czekają.

Ostatni weekend czerwca przyniesie kolejne propozycje:

– W ostatni weekend czerwca pokażemy dwa tytuły. Najpierw w piątek, 26 maja wystawiony zostanie „Fałsz”, będący polską prapremierą sztuki w reżyserii André Hübnera-Ochodlo. Oficjalna premiera w naszym teatrze odbędzie się w pierwszą sobotę września, z kolei tydzień wcześniej będzie miała miejsce w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie, z którym zresztą sztuka została wspólnie przygotowana – podkreśla dyrektor Dorosławski. – W ciągu następnych dwóch dni zaś pokazywać będziemy „Testosteron” w reżyserii Andrzeja Saramonowicza – hit sezonu, który musieliśmy przełożyć za względu na wybuch epidemii. Teraz będzie można go zobaczyć tylko dwa razy, jednak jesienią z całą pewnością do tego spektaklu wrócimy.

Uruchomienie teatru nie oznacza jednak zdjęcia wszystkich obostrzeń. Dyrektor Dorosławski zapewnia, że wystawianie spektakli będzie wiązało się ze ścisłym przestrzeganiem określonych środków bezpieczeństwa.

– Planujemy na razie wpuszczać po 150 osób. Co prawda dopuszczalna jest większa ilość, ale nie chcę ryzykować – chciałbym, żebyście państwo czuli się u nas bezpiecznie. Widownia, poręcze, toalety, klamki – wszystko to będzie dezynfekowane przed każdym kolejnym spektaklem. W holu kasowym ustawiony będzie bezdotykowy automat do dezynfekcji rąk. Jedyne, o co prosimy widzów, to przyniesie własnych maseczek, bo ten wymóg nadal obowiązuje w pomieszczeniach zamkniętych – podsumowuje dyrektor Dorosławski.

W trosce zdrowie i bezpieczeństwo publiczności spektakle odbędą się na scenie dużej. Umożliwi to zachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy widzami. Czerwcowe spektakle będą rozpoczynać się o godz. 19.

MSI