U jednych wzbudzają zachwyt u innych respekt a czasami strach. Konie to piękne zwierzęta, które swoje miejsce mają również w policyjnej służbie. Od początku lutego szeregi częstochowskiej policji konnej zasiliły wierzchowce z Chorzowa.

Połączenie dwóch zespołów konnych ma przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania potencjału policyjnych jeźdźców, którzy będą dbać o bezpieczeństwo nie tylko w Częstochowie. W czwartek 6 lutego w Klubie Jeździeckim „Lambada” odbyła się prezentacja policyjnych jeźdźców wraz z ich wierzchowcami. Ogniwo Policji Konnej powstało w związku z reorganizacją struktur kadrowych.

– Zmienił się stan w Komendzie Wojewódzkiej polegający na scentralizowaniu dwóch oddziałów policji konnych w Częstochowie i Chorzowie. W ten sposób powstał jeden zespół, którego nazwą jest Ogniowo Policji Konnej Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. Założeniem tej centralizacji jest zwiększenie wykorzystania policjantów konnych, zarówno w służbie patrolowej, jak i podczas zabezpieczania imprez masowych. Obecnie mamy 11 koni, pięć, które stacjonowały w Częstochowie oraz sześć, które przyjechały z Chorzowa 1 lutego. Docelowo ma być 12 koni i 14 jeźdźców – mówił zastępca naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, podinsp. Rafał Zemła.

Jednym z jeźdźców ogniwa jest mł. asp. Agnieszka Mordal, która twierdzi, że praca z tak wymagającymi zwierzętami nie jest łatwa, a konie podobnie jak ludzie, miewają swoje humory:

– Konie mają różne temperamenty, ale codzienna współpraca i trening powodują, że możemy sobie w pewnym stopniu zaufać. Ze swoim zwierzęciem pracuję już trzy lata w czynnej służbie. Jestem w stanie zapanować nad swoim „rumakiem” – oznajmiła z humorem policjantka.

Nad wyszkoleniem i codzienną służbą czuwa kierownik ogniwa asp. sztab. Karol Molęda. Po utworzeniu jednego zespołu konnego, policyjnych patroli z udziałem zwierząt będzie na co dzień znacznie więcej. Staną się widoczne nie tylko w Częstochowie, ale i w innych miastach, w których do tej pory się nie pojawiali. Ogniwo posiada na swoim stanie pojazdy specjalistyczne, przystosowane do przewozu koni służbowych, a połączenie komunikacyjne w całej aglomeracji Śląska jest na tyle dobre, że pozwoli to w pełni wykorzystać potencjał zespołów konnych.

BNO

Skip to content