Czworonożny funkcjonariusz Niko

Zwierzęta w służbie budzą podziw i zainteresowanie. W częstochowskiej komendzie służbę pełnią psy patrolowo-tropiące, psy do wyszukiwania narkotyków i materiałów wybuchowych. Psy mają umiejętności, których brakuje ludziom, a które potrzebne są w pracy policyjnej – wyszukują zapachy ludzkie i narkotyki. Jednym z czworonożnych funkcjonariuszy jest Niko.

Psy towarzyszą policjantom od niepamiętnych czasów, jednak szczególnie ważną rolę zaczęły odgrywać w polskiej Policji po odzyskaniu niepodległości. Ich fantastyczny słuch, a przede wszystkim fenomenalny węch powodują, że zwierzęta te są wręcz niezastąpione w pracy policyjnej. Skuteczność działania psów zależy w głównej mierze od właściwego wyszkolenia.

W częstochowskim zespole służbę pełni m.in Niko – 18-miesięczny owczarek niemiecki do wykrywania zapachów materiałów wybuchowych. W policji służy od stycznia 2019 roku. Jego opiekun mł. asp. Robert Kolanko zaznacza, że Niko to pies bystry, posłuszny i bardzo szybko się uczy. Zwierzę szkoliło się w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Po ukończeniu kursu specjalistycznego pies i opiekun musieli zdać egzamin końcowy, po którym czworonóg dostał tzw. atest. Teraz razem służą obywatelom.

źródło: KMP w Częstochowie