Czy budowa A1 wciąż ma opóźnienia?

W listopadzie ubiegłego roku pisaliśmy o opóźnieniach w budowie autostrady A1 na odcinku Rząsawa-Blachownia. Czy inwestycja wciąż ma problem z terminowością?

Zgodnie z planem odcinek A1 ma zostać oddany do użytku w połowie 2019 roku. W tym samym roku w Częstochowie rozpocznie się przebudowa Drogi Krajowej nr 1, czyli popularnej Gierkówki. Ruch na remontowanej DK1 w planach miał zostać przekierowany na nowy odcinek A1. Aby plany te mogły zostać zrealizowane potrzeba jednak terminowego oddania do użytku autostrady.

Po okresie zimowym, kiedy to prace były utrudnione, zresztą głównie to jest okres martwy, nastała wiosna. Front robót się poszerzył. Z uwagi na złożone roszczenia terminowe wszystkich wykonawców umowny termin zakończenia zadania może ulec zmianie. Nadzór inwestorski i my analizujemy złożone dokumenty – mówi Marek Prusak, rzecznik śląskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Ewentualne wielomiesięczne opóźnienie w 2019 roku w realizacji budowy autostrady A1 przy jednoczesnej przebudowie DK1 może spowodować, że przez region częstochowski nie będzie przebiegał żaden dwupasmowy szybki ciąg komunikacyjny. Taka sytuacja może oznaczać komunikacyjny paraliż miasta i regionu.

W zakres prac dotyczących DK1 wchodzi przebudowa głównych skrzyżowań, budowy i remontu estakad na odcinku od alei Jana Pawła II do skrzyżowania z ul. Rakowską w dzielnicy Błeszno, a także budowę ścieżek rowerowych.

Tekst: Paweł Kmiecik
Grafika: www.a1-rzasawa-blachownia.pl