Czy czekają nas kolejne obostrzenia?

Fot. gov.pl

Trwają prace nad wprowadzeniem dodatkowych uprawnień dla podmiotów prowadzących sklepy. Osoby, które nie założą maseczki przed wejściem do budynku, mogą nie zostać obsłużone. W związku z pojawieniem się ognisk koronawirusa na weselach rozważana jest zmiana legislacji także w tej sprawie.

Jak informuje minister zdrowia Łukasz Szumowski, zapis ograniczeń wprowadzony jako norma prawna (co najmniej w rozporządzeniu), zacznie obowiązywać jeszcze w tym miesiącu. Szef resortu zdrowia tłumaczy też, na czym polegać będą nowe obostrzenia.

– Kontrole wykonywane będą przez policję oraz służby sanitarne. Dotyczyć będą tego czy klienci i pracownicy sklepów noszą maseczki oraz zachowują bezpieczną odległość. Trzeba przypomnieć, że jest to obowiązujące prawo. Należy zasłaniać nos i usta, nie ma wymówek medycznych. To jest profilaktyka, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.

O tym, w jaki sposób policja włącza się w działania kontrolne mówi podkom. Sabina Chyra-Giereś, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

– Na obszarze naszego kraju w dalszym ciągu obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Liczba osób zakażonych koronawirusem nadal jest wysoka. Należy mieć na względzie życie własne oraz innych osób. W związku z napływającymi informacjami oraz własnymi spostrzeżeniami o bagatelizowaniu reżimu sanitarnego przez klientów oraz pracowników placówek handlowych, punktów usługowych czy podróżujących środkami transportu zbiorowego częstochowska policja prowadzi wzmożone kontrole. Działania mają na celu wyegzekwowania zakrycia nosa i ust oraz zachowania dystansu społecznego. Przypominam, ze to policjant przeprowadzający kontrolę, decyduje o sposobie jej zakończenia. Osoby, które pomimo pouczeń lekceważą obostrzenia, muszą liczyć się z karą w postaci mandatu w wysokości do 500 zł lub skierowania wniosku do sądu.

Edyta Kapelka z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie przypomina, że oprócz noszenia maseczek i zachowania dystansu społecznego, należy pamiętać o zasadach higieny, a szczególnie o myciu rąk.

– Dezynfekcja rąk jest zawsze zalecana. Właściwe umycie dłoni powinno odbywać się przy użyciu ciepłej wody i mydła lub innego, odpowiedniego środka. Powinno trwać ok 30 sekund. Instrukcja mycia rąk znajduje się m.in. na stronie Ministerstwa Zdrowia czy też Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie. Pamiętajmy, że nadal obowiązuje noszenie maseczek w sklepach. Nie musimy ich natomiast nosić w domach i samochodach, kiedy przebywamy z domownikami. Jeżeli w samochodzie przebywają osoby nie zamieszkujące wspólnie to maseczki powinny już mieć.

W związku z pojawieniem się ognisk zakażeń koronawirusem na weselach rozważana jest zmiana legislacji również w zakresie organizacji imprez okolicznościowych. Zmiany dotyczyć mają np. obowiązku rejestracji dużych wesel. Chodzi o zgłoszenie dużego przyjęcia i przekazanie listy gości, co umożliwić ma wszczęcie dochodzenia epidemicznego, czy kontrolę. Jak dodaje minister Szumowski, nie jest wykluczone obniżenie limitu osób, które biorą udział w takiej uroczystości.

ABK/IAR