Czy Częstochowę czeka paraliż drogowy?

Trwa budowa Autostrady A1 na odcinku Rząsawa-Blachownia. Zgodnie z planem ma on zostać oddany do użytku w połowie 2019 roku. W tym samym roku w Częstochowie rozpocznie się przebudowa Drogi Krajowej nr 1, czyli popularnej Gierkówki. Ruch na remontowanej DK1 w planach miał zostać przekierowany na nowy odcinek A1. Aby plany te mogły zostać zrealizowane potrzeba jednak terminowego oddania do użytku autostrady. A w harmonogramie jej budowy zaczęły się pojawiać opóźnienia.

Mamy świadomość, że jeden z wykonawców – to jest konsorcjum firm Salini-Todini – odstaje w tempie realizacji od pozostałych, natomiast na chwilę obecną jesteśmy jeszcze w takim bezpiecznym okresie, że te zaległości można nadrobić. My mobilizujemy wykonawcę do tego, aby dostosował zaawansowanie robót do harmonogramu. Właściwie można powiedzieć, że opóźnienia to kilkadziesiąt dni – mówi Marek Prusak, rzecznik śląskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Ewentualne wielomiesięczne opóźnienie w 2019 roku w realizacji budowy autostrady A1 przy jednoczesnej przebudowie DK1 może spowodować, że przez region częstochowski nie będzie przebiegał żaden dwupasmowy szybki ciąg komunikacyjny. Taka sytuacja może oznaczać komunikacyjny paraliż miasta i regionu.

W zakres prac dotyczących DK1 wchodzi przebudowa głównych skrzyżowań, budowy i remontu estakad na odcinku od alei Jana Pawła II do skrzyżowania z ul. Rakowską w dzielnicy Błeszno, a także budowę ścieżek rowerowych.

Tekst: Paweł Kmiecik
Grafika: www.a1-rzasawa-blachownia.pl

Tagged with