Czy częstochowianie wyobrażają sobie dzień bez samochodu?

bez samochodu

Dziś – 22 września – obchodzimy Światowy Dzień bez Samochodu – akcję wspierającą ekologiczny tryb życia. Kampania, która zainicjowana została w 1998 roku we Francji, jest zakończeniem Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Jak częstochowianie świętują tę datę i czy wyobrażają sobie dzień bez samochodu?
– Staram się poruszać komunikacją miejską, a w miarę możliwości również na rowerze. Uważam Światowy Dzień bez Samochodu za zdecydowanie pożyteczną inicjatywę, wspierającą miejskie środowisko – wyznaje Kamil. Podobne stanowisko przyjmuje kilkoro innych częstochowian, w tym Magdalena, stawiająca na podium środków transportu przyjazny naturze pojazd dwukołowy: – Lubię się poruszać na rowerze. Moje miejsce pracy znajduje się blisko domu, wobec czego nie wyobrażam sobie innej formy transportu jak rower czy piesza wędrówka.
Zdecydowana większość rozmawiających z nami częstochowian opowiada się za ekologicznym stylem życia i rezygnacją z czterokołowego środka transportu. Część mieszkańców naszego miasta jest jednak zmuszona do korzystania z samochodu, stanowiącego ich narzędzie pracy. Grono takich osób zasila Jerzy, dla którego dzień bez samochodu nie istnieje:
– Z racji tego, że pracuję, prowadząc własną działalność gospodarczą, muszę poruszać się samochodem. Jego brak stanowiłby dla mnie niewyobrażalny problem.
Inicjatywy tego typu są zawsze pożyteczne i korzystne dla środowiska. Pamiętajmy jednak o tym, by – w każdym aspekcie naszego życia – dążyć do wypracowania złotego środka, sprzyjającego wszystkim rodzajom naszych potrzeb.

Paulina Izdebska