Rok 2020 będzie rokiem szczególnym dla Częstochowy. W tym roku bowiem będziemy obchodzić jubileusz 800 lat pierwszej pisemnej wzmianki o mieście. Z tej okazji władze miasta, postanowiły wprowadzić, kontrowersyjną, zdaniem wielu częstochowian, zmianę w herbie Częstochowy.

Projekt herbu, który zaprezentowano w grudniu 2017 roku, wykonali profesorowie Uniwersytetu Humanistyczno – Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie: Marceli Antoniewicz i Andrzej Desperak. Najważniejsza zmiana dotyczy zastąpienia kruka, który obecnie znajduje się w herbie, złotym orłem. Na konferencji prasowej, która odbyła się 6 lutego i poświęcona była zmianie herbu, prof. Marceli Antoniewicz uzasadniał konieczność zmiany herbu w następujący sposób:

– Zmiana herbu ma sens, zarówno ze względów naukowych, jak i historycznych i kulturowych, gdyż jest to przywrócenie historycznej jego formy, która istniała od wielu setek lat. We współczesnej heraldyce istnieją dwa kryteria przyjmowania herbu – pierwszy to kryterium dawności, tj. najdawniejsza forma, a drugie to kryterium czasu trwania. Nowy herb spełnia oba te kryteria.

Komisja Heraldyczna, do której został skierowany wniosek o wprowadzenie zmian w herbie, zaopiniowała pozytywnie nowy projekt. Według rzecznika Urzędu Miasta Włodzimierza Tutaja, jest to historyczny moment dla Częstochowy.

– Jest to na pewno bardzo ważna i symboliczna zmiana, jeśli chodzi o to, w jaki sposób Częstochowa prezentuje się na zewnątrz, szczególnie, że herb jest czymś w rodzaju historycznego znaku danego miasta. Poprzez nowy herb wracamy do symboliki, która jest zarówno chrześcijańska, jak i związana z historią miasta Częstochowy.

Zdaniem prof. Marcelia Antoniewicza, zmiana jest konieczna, ponieważ, zgodnie z zasadami heraldyki, herb bądź jakikolwiek jego element nie powinien reprezentować pojedynczej instytucji, a taką rolę, według niego, pełni znajdujący się w obecnym herbie kruk, będący symbolem zakonu paulinów. Jak wspomniał Antoniewicz, zastąpił on orła, który widniał na herbie Częstochowy jeszcze w latach 90.

– Było tak do początku lat. 90., kiedy to ktoś stwierdził, że trzeba przywrócić kruka, ponieważ herb XIV-wieczny jest herbem komunistycznym, natomiast kruk podkreślać będzie naszą więź z Jasną Górą. Jest to nonsens, gdyż przyłączenie tego elementu godła zakonu paulinów tworzy zupełnie inną, niekonieczną dobrą, jakość.

Odmienne stanowisko prezentuje radny Prawa i Sprawiedliwości Paweł Ruksza, który, odnosząc się do historii, zaznacza, że nowy herb nie byłby w pełni adekwatnym symbolem miasta.

– Myślę, że pomysł prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka, dotyczący zmiany herbu, jest pomysłem nietrafionym, podobnie jak uzasadnianie go symboliką. Częstochowa bowiem powstała z dwóch miast – Częstochowy, zlokalizowanej przy rzece Warcie i Częstochówki, zlokalizowanej przy klasztorze jasnogórskim. W momencie, kiedy Władysław Opolczyk fundował klasztor, Częstochówki nie było, dlatego sądzę, że herb powinien nawiązywać do symboliki miasta, a więc do obu osad.

Podobnego zdania są mieszkańcy Częstochowy, których zapytaliśmy o opinię na temat zmiany herbu.

– Nie podoba mi się nowy herb – wolę starą wersję, bo jestem do niej przyzwyczajona, w dodatku, o ile dobrze pamiętam, z tym krukiem wiąże się legenda – mówi starsza częstochowianka. – A po co to w ogóle zmieniać? Według mnie starszy jest dużo lepszy – stwierdza młody mieszkaniec. – Być może nowy projekt jest bardziej spójny i nawiązuje do naszej narodowości, tylko pytanie, ile będzie kosztować jego wprowadzenie? – pyta inna częstochowianka.

Na najbliższej sesji Rady Miasta zostanie poddana pod głosowanie uchwała, mówiąca o wprowadzeniu zmian w herbie Częstochowy – wówczas to zostanie podjęta ostateczna decyzja w tej sprawie. Warto jednak zadać pytanie, czy miasto rzeczywiście powinno skupiać się na kwestiach pomniejszych, generujących kolejne koszty, zamiast przeznaczyć budżet na inwestycje, które naprawdę są potrzebne mieszkańcom.

MSI

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content