„Czyste powietrze” w Olsztynie – jak zmodernizować system ocieplania by być bardziej eko?

Mobilne biuro programu “Czyste powietrze”/fot. Radio Fiat

Na olsztyński rynek zawitało dzisiaj (20.07) mobilne biuro programu „Czyste powietrze”. Konsultanci chcieli zachęcić mieszkańców, aby skorzystali z dofinansowania termomodernizacji gospodarstw domowych. O programie mówi Karol Majewski, młodszy inspektor ds. Programu „Czyste powietrze”.

– Program “Czyste powietrze” to jest projekt ogólnopolski, który ma na celu zniwelować i ograniczyć niską emisję, czyli najprościej mówiąc, polega on przede wszystkim na wymianie źródeł ciepła, tych tzw. starych kopciuchów na nowe i bardziej efektywne źródła ciepła. Jest on skierowany do właścicieli lub współwłaścicieli domków jednorodzinnych z maksymalnie wydzielonymi dwoma lokalami w księdze wieczystej, czyli po prostu do mieszkańców domków jednorodzinnych, którzy mają stare źródła ciepła i które będą podlegały lub już podlegają wymianie na nowsze, bardziej ekologiczne – powiedział inspektor Karol Majewski.

Jak mówi Karol Majewski, żeby złożyć wniosek, należy zarejestrować się na portalu beneficjenta, gdzie jest on dostępny w wersji elektronicznej.

– Tylko w wersji elektronicznej możliwe jest złożenie tego wniosku. Wpisujemy tam wszystkie dane dotyczące budynku, realizacji zadania, bo prócz tego, że będziemy wymieniali źródło ciepła w ramach tego programu, mamy możliwość starać się o dofinansowanie do termomodernizacji, do wymiany stolarki okiennej, stolarki drzwiowej, plus dodatkowo dotacje do fotowoltaiki. W przypadku fotowoltaiki możemy tylko dokonać montażu tej fotowoltaiki, włącznie z wymianą źródła ciepła, czyli te dwa zadania muszą spójne i kompatybilne, i wpisane w ten wniosek – stwierdził inspektor.

Projekt „Czyste powietrze” jest skierowany do dużej grupy odbiorców, ale istnieją też pewne ograniczenia.

– Przede wszystkim, gdy nie jest się właścicielem lub współwłaścicielem zapisanym w księdze wieczystej. Kolejnym ograniczeniem jest kwestia dochodowa: nasz dochód nie może przekroczyć 100 tys. zł rocznie. Ostatnim ograniczeniem jest prowadzenie działalności gospodarczej w budynku jednorodzinnym. Wartość powierzchni gospodarczej nie może przekroczyć 30% – powiedział konsultant.

Jak stwierdził inspektor Karol Majewski program „Czyste powietrze” cieszy się dużym zainteresowaniem wśród społeczeństwa, także wśród mieszkańców Olsztyna.

– Na chwilę obecną, jeśli chodzi o wpływ wniosków do Funduszu to jest w granicach 18 tys., więc w skali naszego województwa – bo tylko działamy na terenie naszego województwa – jest to bardzo dużo. Oczywiście widzimy, że z dnia na dzień liczba wniosków, które składane i zainteresowanie samym programem wśród mieszkańców w naszym wzrasta, dlatego też postanowiliśmy uruchomić to mobilne biuro, przy którym tutaj się znajdujemy w Olsztynie w celu dotarcia do jak najszerszej liczby mieszkańców, którzy chcą skorzystać z tego programu. Chcemy też im ułatwić kontakt po prostu, bo zawsze kontakt bezpośredni jest lepszy niż kontakt mailowy czy przez telefon – stwierdził mężczyzna. – W Olsztynie widzimy duże zainteresowanie. W chwili obecnej tutaj nie mamy kolejek, ale jeszcze tutaj z jakieś pół godzinki temu ustawiała się kolejka ze 20 osób, więc myślę, że zainteresowanie jest spore. Bardzo chętnie mieszkańcy tutaj biorą materiały informacyjne, z którymi chcą się zapoznać w domu. Widzimy tutaj pozytywny odbiór tego przedsięwzięcia i tego programu – powiedział inspektor Karol Majewski.

Wszystkie osoby zainteresowane skorzystaniem z programu „Czyste powietrze” zachęcamy do śledzenia strony internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, gdzie można znaleźć więcej szczegółowych informacji na temat programu, a także listę miejscowości, które w najbliższym czasie odwiedzi mobilne biuro programu „Czyste powietrze”.

KG

Skip to content