Darmowe szczepienia przeciwko wirusowi HPV

W Częstochowie i powiecie częstochowskim na początku kwietnia rozpoczną się bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepienia te zapobiegają m.in. rakowi szyjki macicy. Są bezpłatne dla 11-latek (rocznik 2006) zamieszkałych na terenie powiatu częstochowskiego i 12-latek (rocznik 2005) zamieszkałych w Częstochowie. Przed szczepieniami odbędą się także edukacyjne spotkania dla rodziców i opiekunów dziewczynek uprawnionych do szczepień.

Czym jest wirus HPV?
Wirus brodawczaka ludzkiego występuje u prawie 90% ludzi. Bardzo łatwo można się nim zakazić. Najczęstsze objawy występujące u zakażonych to pojawienie się zmian na skórze: brodawek czy kłykcin kończystych. Wirus HPV jest również przyczyną powstawania nowotworów. Wyodrębnia się wiele typów wirusa HPV, te najczęściej występujące odpowiedzialne są za rozwój nowotworów szyjki macicy, pochwy, sromu, odbytnicy, szyi i głowy.

Statystyki umieralności na raka szyjki macicy w Polsce od lat są przerażające, dlatego jako lekarz ginekolog od lat walczę o dostęp do profilaktyki. Uważam, że szczepienia i cytologia są niezbędnym elementem w walce z rakiem szyjki macicy – powiedział
dr hab. n. med. Bogdan Michalski,  Kierownik Oddziału Klinicznego Ginekologii Onkologicznej Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i dodaje profilaktyka jest kluczem do zdrowia, a profilaktyka pierwotna (szczepienia przeciwko HPV) jest najtańszą formą profilaktyki nowotworowej, więc proszę wszystkich rodziców aby zgłosili się ze swoimi córkami na bezpłatne szczepienie, które może w przyszłości uratować im życie.

Szczepienia przeciwko HPV
Szczepienie przeciwko wirusowi HPV jest w polskim kalendarzu szczepień zalecanych. Koszt takiego szczepienia to ok. 1200 zł. Dla wielu rodziców to bariera nie do pokonania. Wielu rodziców zdaje sobie sprawę z zagrożenia, jakim jest zakażenie wirusem HPV. Jednak nie mogą pozwolić sobie na taki wydatek. Dlatego tak ważne jest wsparcie ze strony samorządów. Z bezpłatnych szczepień skorzystało już wiele młodych dziewcząt z miast i gmin w całej Polsce, które od lat są szczepione dzięki finansowaniu z budżetów samorządowych. W większości krajów Unii Europejskiej kampanie bezpłatnych szczepień są finansowane centralnie i cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Pełen cykl wymaga podania 3 dawek szczepionki. Aby skorzystać z bezpłatnych szczepień należy przyjąć pierwszą dawkę do 10 czerwca. Udział dziecka jest poprzedzony konsultacją medyczną u lekarza pediatry. Aby dziecko zostało zaszczepione niezbędna jest zgoda rodzica. Szczepienia odbywają się w szkołach oraz w placówce Realizatora programu.
Władze Powiatu Częstochowskiego w trosce o zdrowie mieszkanek opracowały 5-letni  Program profilaktyczny – szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), na który w tym roku przeznaczyliśmy 130.000 zł. Wiemy, że  wirus HPV wywołuje między innymi raka szyjki macicy, dlatego zachęcam rodziców dziewczynek urodzonych w 2006 roku,  zamieszkałych na terenie powiatu częstochowskiego do skorzystania  z bezpłatnych szczepień przeciwko temu wirusowi. Szczepienia to jedna ze skutecznych metod zapobiegania tej strasznej chorobie – powiedział  Jan Miarzyński – Członek Zarządu Powiatu Częstochowskiego.

Spotkania edukacyjne
Program profilaktyki zakażeń wirusem HPV to oprócz szczepień także spotkania edukacyjne organizowane dla rodziców i opiekunów dziewczynek uprawnionych do skorzystania z nich.
Spotkania edukacyjne dla dziewczynek z rocznika 2005 zamieszkałych w Częstochowie odbędą się:
29.03. godz. 17.30 w Urzędzie Miasta – sala sesyjna, ul. Śląska 11/13
30.03. godz. 18.00 w Szkole Podstawowej nr. 48, ul. Schillera 5,
Poprowadzą je dr hab. n med. Bogdan Michalski, Kierownik Oddziału Klinicznego Ginekologii Onkologicznej Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz dr n med. Anna Bartosińska-Dyc Klinika Ginekologii Operacyjnej i Ginekologii Onkologicznej Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
Spotkania edukacyjne dla dziewczynek z rocznika 2006 zamieszkałych na terenie powiatu częstochowskiego odbędą się:
6.04. godz. 18.00 w siedzibie Starostwie Powiatowego w Częstochowie
Wykład poprowadzi dr n med. Anna Bartosińska-Dyc Klinika Ginekologii Operacyjnej
i Ginekologii Onkologicznej Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
Szczepienia w Częstochowie rozpoczynają się już 30 marca, natomiast w powiecie częstochowskim 10 kwietnia.

Więcej informacji o szczepieniach udziela realizator programu – Przychodnia Lekarska Kopernika 45, ul. Kopernika 45 w Częstochowie, tel. 690 640 024.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content