„Dary Boże nie są wyłącznie dla nas samych” – bp Przybylski konfratrem Zakonu Paulinów

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, Andrzej Przybylski, został w sobotę, 1 grudnia włączony do Konfraterni Zakonu Paulinów. Uroczystość odbyła się podczas popołudniowej Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze.

Konfraternia to nieformalne stowarzyszenie dobrodziejów i przyjaciół Zakonu. Jest także wyrazem wdzięczności danej osobie za szerzenie kultu Bogarodzicy. Włączając bp. Przybylskiego do konfraterni, generał Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, o. Arnold Chrapkowski, podkreślił, że jest to przede wszystkim wyraz wdzięczności za wielką otwartość i życzliwość, jaką bp Przybylski darzy jasnogórskie sanktuarium.

Odbierając specjalny dyplom Konfraterni Zakonu Paulinów, bp Przybylski podziękował Zakonowi za jego wierną służbę Najświętszej Maryi Pannie Jasnogórskiej. Bp Przybylski nie krył też wzruszenia.

– Czuję się trochę tak, jakbym dostał zaproszenie na wesele w Kanie Galilejskiej od Pana Jezusa, od Maryi i od uczniów, bo tutaj są ci uczniowie, czyli paulini. Dla mnie jest to włączenie do wspólnoty braci i ojców oraz związanie z ich duchowością, czerpanie ze wszystkich modlitw, które dzieją się w konwencie jasnogórskich paulinów. Dlatego ma to przede wszystkim dla mnie ogromne znaczenie duchowe, bo mimo że nie jest to jakiś wielki prestiż, to jednak jest to możliwość uczestniczenia we wszystkich dobrach związanych z Zakonem. Traktuje to bardziej jako zobowiązanie niż uhonorowanie – powiedział bp Andrzej Przybylski.

W wygłoszonej homilii bp Przybylski z mocą podkreślał, że wszelkie dary, które otrzymujemy, nie są wyłącznie dla nas samych.

Paulińska Konfraternia sięga swymi początkami połowy XIV wieku. Jej członkowie traktowani są przez paulinów niemal jak współbracia. Uczestniczą w dobrach duchowych, które są owocem zakonnych praktyk, szczególnie tych pokutnych, a także w paulińskich przywilejach odpustowych.

PNP