„Dekomunizacja w Polsce po roku 1989” to temat spotkania z historykiem, dziennikarzem i publicystą oraz prezesem Fundacji „Łączka” Tadeuszem Płużańskim, które odbyło się w środę, 13 listopada w Muzeum Monet i Medali.

Dekomunizacja dotyczy państw dawnego bloku wschodniego, do którego zalicza się m.in. Polska. Chociaż jest ona elementem najnowszej historii Polski, dotyka czasów po II wojnie światowej, których zdaniem historyka nadal do końca nie rozliczyliśmy:

– Ta komuna, która udawała, że się zeuropeizowała i komuniści, którzy twierdzili, że nie mają nic wspólnego z czasami Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, udawali Europejczyków i postępowców. Dzisiaj podnoszą „łby” i coraz bardziej próbują fałszować naszą historię – mówił Tadeusz Płużański.

Na spotkaniu Tadeusz Płużański przytaczał konkretne problemy związane z porządkowaniem naszej historii.

– Wiemy dobrze, jakie są kłopoty np. z Powązkami Wojskowymi w Warszawie. Nie możemy zrobić tam oczekiwanych przez wielu z nas porządków. Wiemy, że na tym cmentarzu dominuje wciąż wielki sarkofag Bolesława Bieruta, mauzoleum tego pseudo prezydenta ówczesnej Polski. W Alei Zasłużonych leży też wielu innych komunistów, ale i nie tylko – dodał  Tadeusz Płużański.

Jednym z wielu poruszanych przez publicystę problemów były także te, związane z nazewnictwem ulic, zarówno w Częstochowie, jak i w całej Polsce.

Spotkanie zorganizowano z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, Klubu Gazety Polskiej oraz Muzeum Monet i Medali św. Jana Pawła II w Częstochowie. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Fiat oraz portal informacyjny czestochowskie24.pl.

BNO

Skip to content