Kilkunastu ekspertów oraz nauczyciele akademiccy debatowali nad problemem depresji podczas Seminarium Naukowo-Edukacyjnego w Uniwersytecie im. Jana Długosza w Częstochowie. Wydarzenie skierowano do młodych ludzi, a jego celem było przeciwdziałanie jednej z najniebezpieczniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku.

Depresja ma różne oblicza. Tak jak osoby, które na nią zachorowały. Niepokojące symptomy to izolacja społeczna, a nawet objawy fizyczne sugerujące inne choroby, np. problemy z sercem, bóle głowy czy dolegliwości żołądkowe. Pojawiają się problemy ze snem, stany lękowe, a nawet myśli samobójcze. Według badań naukowych na depresję cierpi coraz więcej osób, dlatego specjaliści próbują przeciwdziałać jej w różny, możliwy sposób. W Uniwersytecie im. Jana Długosza psychoterapeuci, psycholodzy, psychiatrzy i pedagodzy tłumaczyli młodzieży, jak rozpoznać objawy choroby oraz w jaki sposób jej zapobiegać. Więcej na ten temat mówi Wioletta Sołtysiak, pracownik dydaktyczno-naukowy Wydział Prawa i Ekonomii UJD, a także organizator Seminarium Naukowo-Edukacyjnego pt. „Depresja i jej oblicza”.

– Idea wydarzenia powstała z potrzeby rozmowy, dialogu, pomocy i wsparcia oraz z racji obchodzonego, 23 lutego, Dnia Walki z Depresją. O tym, że problem istnieje, potwierdzają wszystkie możliwe raporty. Najczęściej choroba jest jednak diagnozowana u osób w przedziale od 20 do 40 lat i dotyka dwa razy częściej kobiety niż mężczyzn. W Polsce ten problem jest mało dostrzegany. Każdego dnia 16 Polaków odbiera sobie życie. Nasze seminarium ma uświadomić, szczególnie młodzieży, że nie ze swoimi problemami mogą zgłosić się do różnych instytucji.

Na wykłady i spotkania zostało zaproszonych wielu specjalistów, o czym mówi dr hab. Monika Adamska-Staroń, pracownik dydaktyczno-naukowy Wydziału Nauk Społecznych Katedry Pedagogiki UJD.

– Na spotkanie zaprosiliśmy specjalistów z wielu dziedzin m.in. prawa, ekonomii, psychologii, pedagogiki czy psychiatrii. Także porady w kwestii depresji można było otrzymać z niemalże każdego aspektu.

Seminarium złożone było z trzech części. Na początku uczestnicy obejrzeli film „Pręgi”, reżyserii Magdaleny Piekorz. Następnie odbył się panel dyskusyjny z zaproszonymi gośćmi. Dla młodzieży przygotowano też warsztaty, prowadzone przez psychoterapeutów.
Depresja powoduje, że to, co kiedyś nie sprawiało choremu żadnej trudności, teraz jest niewykonalne. Jak mówi Zbigniew Matyszczak, inicjator Kampanii na Rzecz Pogodnego Dzieciństwa oraz współorganizator seminarium, depresja to bardzo podstępna choroba, dlatego należy o niej rozmawiać przede wszystkim z dziećmi i młodzieżą.

– Dzieciństwo to miejsce, w którym mieszkamy całe życie. To, co przeżyjemy w dzieciństwie, zostaje w nas już na całe życie. Jeśli doświadczymy zła i strachu już we wczesnych latach, na pewno skutki odczujemy w dorosłym życiu. Mogą się one objawić jako depresja, ale również zaniżona samoocena.

Organizatorami Seminarium były: Wydział Prawa i Ekonomii, Wydział Nauk Społecznych, Poradnia Prawa UJD w Częstochowie, Koło Naukowe Myśli Administracyjno-Prawnej oraz organizatorzy zewnętrzni: Zbigniew Matyszczak – inicjator Kampanii na Rzecz Pogodnego Dzieciństwa, mgr Eliza Krzak – realizatorka projektu pt. Dla Ciebie Psychoterapia Rozwój Nauka, Urząd Miasta Częstochowy.

ABK

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content