Dofinansowanie do pieców, solarów i usuwania azbestu

solary

Skorzysta na tym tak środowisko, jak i człowiek. Wymieniając piec na wydajniejszy albo usuwając azbest ze swojego otoczenia, oszczędzamy pieniądze i – jak najbardziej dosłownie – własne zdrowie. Przez najbliższe dwa miesiące można składać wnioski o dofinansowanie z budżetu miasta Częstochowy do modernizacji systemów grzewczych, montażu kolektorów słonecznych i usuwania azbestu.

Na wymianę kotłów grzewczych zadysponowano 80 tys. zł, na usuwanie i utylizację azbestu 10 tys. Azbest to wciąż problem, również dla Częstochowy. – Mamy taki problem z azbestem, dlatego że w tej chwili zewidencjonowane na terenie miasta mamy mniej więcej 800 ton azbestu u osób prywatnych i ok. 2 tys. 200 ton u podmiotów prawnych – mówi Naczelnik Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w magistracie, Andrzej Szczerba.

Modernizacja systemów grzewczych to nie tylko – jak w przypadku azbestu – obowiązek narzucony przez prawo, ale również odczuwane z czasem korzyści. – Podstawową korzyścią, jaką tutaj wskazujemy, to jest poprawa jakości powietrza, co przekłada się przede wszystkim bezpośrednio na korzyści zdrowotne, ale również przekłada się na korzyści finansowe – przypomina Andrzej Szczerba. – Wiadomo, że leczenie jest kosztowne, natomiast faktycznie nie ma takiego efektu finansowego natychmiast. […] Jeżeli ktoś chce zainstalować np. solary, ta instalacja mu się zwróci, czyli będzie miał osiągnięty również efekt ekonomiczny.

Dofinansowany może być również zakup i instalacja kolektorów słonecznych. Wypłat dofinansowania należy się spodziewać jesienią, możliwe, że z końcem roku. Wnioski można składać w kancelarii urzędu miasta przy ul. Śląskiej w terminie od 25 kwietnia do 15 lipca br.

Krzysztof Rygalik

Skip to content