Domus Misericordiae otwarty

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej otworzyła dziś nowy Dom Pomocy Społecznej „Domus Misericordiae” Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św., której przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. To bardzo ważna chwila dla całej diecezji.

Jest to dzieło częstochowskiego kościoła, całej archidiecezji. Jest wyrazem ogromnej troski o ludzi starszych. Ten nie rozwiązuje całkowicie problemu geriatrii, bo takich domów powinno być więcej,a le jest to wyraźna odpowiedź częstochowskiego Kościoła na tę potrzebę – mówi ks. Marek Bator, dyrektor archidiecezjalnego Caritas.

Dom wyposażony jest w nowoczesny sprzęt dostosowany do potrzeb osób starszych. Zostaną one umieszczone w pokojach jedno i dwuosobowych. Dom może przyjąć 35 osób. O dziele częstochowskiej Caritas i wielkiej pracy włożonej w powstanie Domu mówi ks. abp Wacław Depo:

– To jest dzieło i trzeba mieć odwagę dyrektora Caritas, żeby podjąć się jego realizacji i w przeciągu zaledwie dwóch lat dokonać takiego przeobrażenia tego miejsca. Dlatego bardzo się cieszę i jestem wdzięczny księdzu Markowi, że znalazł ludzi, którzy mu pomogli. Ten dom będzie świadectwem, że to nie jest tylko pochylamy się nad tym problemem, ale że dom jest i służy konkretnym ludziom.

Domy pomocy społecznej są bardzo potrzebnymi placówkami. Stanowią uzupełnienie systemu pomocy społecznej dla osób starszych. Będzie ich potrzeba więcej, więc każda inicjatywa związana z pomocą osobom starszym jest cenna.

W dobie, kiedy nasze społeczeństwo się bardzo gwałtownie starzeje, bo tylko w ciągu roku przybywa nam średnio 200 tysięcy osób starszych, jest to bardzo potrzebna inwestycja. Dzięki takim przedsięwzięciom budujemy kompleksowy system pomocy społecznej dla osób starszych. – powiedział Senator RP Ryszard Majer

Dom Pomocy Społecznej „Domus Misericordiae” ma swoją siedzibę przy ul. Ogrodowej w Częstochowie. Dyrektor częstochowskiej Caritas podczas otwarcia dziękował wielu osobom, które przyczyniły się do powstania Domu. Osoby, które szczególnie zasłużyły się przy tej inicjatywie zostały uhonorowane w szczególny sposób: były proszone, aby w pokojach powiesić poświęcone przez abp Depo krzyże.

ZD/DN

Foto: Z. Derda