Doświadczenia, pokazy, spotkania z ekspertami – dowiedz się, jak oszczędzać energię

DSCF4865

Miejski Dzień Inteligentnej Energii trwa w najlepsze. Na placu Biegańskiego, w namiotach, ale także w autobusie energetycznym zarówno dzieci, jak i dorośli mogą dziś (30 sierpnia) poznać zasady bezpiecznego i zrównoważonego korzystania z energii elektrycznej.
Dużym zainteresowaniem częstochowian cieszy się autobus energetyczny, który zamiast siedzeń posiada rozmaite plansze i przedmioty. – W naszym autobusie mówimy o tym, jak można oszczędzać energię elektryczną, cieplną oraz wodę. Mamy makiety, które unaoczniają, ile można zaoszczędzić na przykład na wymianie żarówek – mówi Piotr Antonowicz, ekspert w autobusie energetycznym.
Równie wiele osób zagląda do wielkiego różowego namiotu, w którym Tauron prezentuje rozmaite eksperymenty. – W naszym namiocie edukujemy na temat bezpieczeństwa związanego z prądem: czego nie należy robić, co należy robić. Pokazujemy doświadczenia związane z prądem, mamy też zakątek muzealny, gdzie można zobaczyć, jakiego sprzętu elektrycy i energetycy używali kiedyś, a jakiego używają dzisiaj – informuje Jakub Kowalik z namiotu Taurona.
Kolejnym namiotem, który cieszy się dużym zainteresowaniem, jest ten, w którym znajduje się energorower. – Jest to rower, za pomocą którego można wytworzyć energię elektryczną – wystarczy pedałować. Dzięki niemu można na przykład naładować komórkę, zasilić edukacyjny panel żarówkowy z różnymi rodzajami żarówek, uruchomić wentylator czy blender. A to wszystko za pomocą siły własnych mięśni – wyjaśnia Sławomir Dymczyk ze stoiska, na którym znajduje się energorower.
Ponadto Politechnika Częstochowska w swoim namiocie tradycyjnie już prezentuje doświadczenia laboratoryjne. Można zajrzeć też do Kawiarenki energetycznej, gdzie czekają eksperci z różnych dziedzin energetyki. Na najmłodszych czeka malowanie twarzy, wspólne rysowanie i wiele, wiele innych atrakcji.
Festyn w ramach Miejskiego Dnia Inteligentnej Energii zakończy się o godz. 19.00.