Druga kadencja prezydentury Andrzeja Dudy – co to oznacza dla Częstochowy i regionu?

Fot. facebook.com/Jadwiga Wiśniewska

69,3% to frekwencja podczas drugiej tury wyborów prezydenckich w Częstochowie. Analizując wyniki z miasta i regionu, należy przyznać, że pierwsza tura pod względem wyników różniła się od drugiej. Podczas pierwszego terminu wyborów, które miały miejsce 28 czerwca w Częstochowie wygrał Andrzej Duda.

Nieco inna sytuacja miała miejsce podczas drugiej tury wyborów, w której kontrkandydat Rafał Trzaskowski uzyskał wynik o ponad 10 punktów procentowych wyższy od kontrkandydata. Jak mówi Radny Prawa i Sprawiedliwości Paweł Ruksza, taka tendencja była typowa dla większości miast w Polsce i nie powinna dziwić.

– Jestem daleki od twierdzenia, że społeczeństwo jest podzielone na pół, bądź, że Polska jest „przeorana”. Było dwóch kandydatów – część opowiedziało się za jednym, a inna część – za drugim, a że części te były dość wyrównane, świadczy to o wolności wyboru. Wyniki pierwszej tury zupełnie nie potwierdzają tezy o wielkim podziale społeczeństwa – komentował.

Zdaniem europoseł Jadwigi Wiśniewskiej, kontynuacja prezydentury Andrzeja Dudy to także kontynuacja zrównoważonej inwestycji w poszczególnych regionach kraju, w tym także dla Częstochowy i powiatu.

– Zjednoczonej Prawicy zależy, żeby Polska rozwijała się równomiernie. Stawiamy na zrównoważony rozwój, a więc na dobrą współpracę między rządem a prezydentem. Gwarancją takiej sytuacji jest właśnie reelekcja Andrzeja Dudy – tłumaczyła europoseł.

Podkreślanie przez prezydenta Andrzeja Dudę wartości historycznych, tradycyjnych i kulturowych są siłą Polski i regionów, która powinna być ponad podziałami.

– Nie możemy dzielić i udawać, że tylko strona popierająca prezydenta żyje w Polsce. Jesteśmy mądrym narodem, który dostrzega te wartości, które są niezbywalne. Mam nadzieję, że od dziś będziemy dbali o dobre imię Polski, a Andrzej Duda jest tego gwarantem – podkreślała poseł na Sejm Lidia Burzyńska.

Dla Częstochowy, powiatu częstochowskiego oraz innych pomniejszych miast, takich jak np. Radomsko, kontynuacja prezydentury Andrzeja Dudy w latach 2020-2025 to także pewność co do bezpieczeństwa wartości lokalnych.

– To ogromna stabilizacja i obrona takich wartości, jak rodzina, wychowywanie i trwanie przy korzeniach, z których się wywodzimy. To też obrona wartości chrześcijańskich, zdominowanych w dzisiejszych czasach przez tęczowe ideologie – zaznaczyła posłanka Anna Milczanowska.

W poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów prezydenckich. W drugiej turze Andrzej Duda zdobył 51,03% głosów, natomiast Rafał Trzaskowski – 49,97%. Frekwencja w całej Polsce wyniosła 68,18%. W Częstochowie natomiast na Andrzeja Dudę zagłosowało 44,37% wyborców, a na Rafała Trzaskowskiego 55,63%. W regionie z kolei Andrzej Duda zdobył przeważające poparcie z wynikiem 51,01% głosów w stosunku do 48,99% uzyskanych przez kontrkandydata. Tam frekwencja wyniosła 68,07%.

BNO