Dwie wielkie inwestycje drogowe w tym samym czasie

Ważna informacja dla kierowców podróżujących Drogą Krajową nr 46 w kierunku Lublińca i dalej Opola. Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie zamierza wkrótce rozpocząć przebudowę tej drogi na odcinku od ulicy św. Jadwigi do granic miasta.

Koszt inwestycji to około 97 mln złotych, zostanie ona wykonana w latach 2018-2019. Przebudowana DK46 będzie składała się z jednego pasa w każdym kierunku oraz środkowego pasa do włączania się do ruchu. Powstaną również nowe chodniki i ścieżki rowerowe.

Z jakimi utrudnieniami mogą liczyć się kierowcy poruszający się DK46?

Dużo wcześniej będziemy chcieli we współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad wskazywać alternatywne drogi, które pozwolą tranzytowi ominąć na ten czas miasto. Na pewno jednak prace będą musiały być wykonywane pod ruchem, na pewno będą wiązały się z czasowymi utrudnieniami i na pewno nie będziemy mogli wyłączyć z ruchu Drogi Krajowej nr 46. Wszystko jak w życiu – trzeba przeżyć, żeby było lepiej – mówi Maciej Hasik, rzecznik MZDiT.

Również na najbliższe 2 lata w Częstochowie planowane jest rozpoczęcie wielkiej przebudowy tzw. Gierkówki, czyli Drogi Krajowej nr 1. Kilkanaście dni temu na antenie Radia FIAT informowaliśmy o – jak na razie – niewielkich opóźnieniach w budowie Autostrady A1, która w czasie wielkich budów będzie służyła za obwodnicę Częstochowy. Czy kierowcy mają się czego obawiać?

Chcielibyśmy, żeby na czas przebudowy DK1 i DK46 była już czynna Autostrada A1 i w jej ramach obwodnica Częstochowy, ale na to już wpływu nie mamy. Różne są prognozy, niektórzy mówią, że trudno będzie to „spiąć”, ale za wcześnie jest, żeby o tym przesądzać – mówi Maciej Hasik.

Paweł Kmiecik