Dyskusji na temat herbu Częstochowy ciąg dalszy… Są nowe, a właściwie stare fakty!

Od konferencji prasowej z 6 lutego trwają dyskusje w sprawie projektu nowego herbu Częstochowy. Wiele osób wyrażało swoje opinie i emocje w tym temacie na naszych mediach społecznościowych. Jak już informowaliśmy na antenie naszego radia, prof. Marceli Antoniewicz stwierdził, że istnieje konieczność zmiany herbu miasta. Jako kryterium stosowania herbu podał on dawność i najdłużej trwającą formę. Internauci dzielą się odkryciami historycznymi na temat stosowanego obecnie herbu Częstochowy.

Hubert Wąsek dotarł do dwóch zdjęć pochodzących z Muzeum Cyfrowego, które zawierają wygląd pieczęci Częstochowy z 1564 i z 1755 r. Właścicielem zbiorów jest Muzeum Narodowe w Warszawie. Hubert Wąsek opublikował wpis na grupie “Częstochowa miasto z historią – nasze zdjęcia, historie i dyskusje” na Facebooku, w którym napisał w następujący sposób:

“Pieczęć miejska m.Częstochowy z 1564 oraz z 1755 roku. Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie

Opisy:

1564: Okrągły odcisk pieczęci m.Częstochowy. Mur forteczny z otwartą bramą i blankami. Nad murem dwie wieże boczne z dwoma oknami. Nad dachem prawej wieży lew, nad dachem lewej – kruk. W otoku napis : + S. CIVITATIS . CZANSTHICO

1755: Okrągły odcisk pieczęci m. Częstochowy. Mur forteczny z zamkniętą bramą, dwiema basztami bocznymi. Nad basztą prawą lew, nad lewą – kruk. W otoku napis : [S] CIVITATIS . S : R : M : CZESTOCHOVIAE”

Krzysztof Walaszczyk wysyłał link do Herbarza Chomickiego, w którym na s. 28-29 z sierpnia 1939, który również w herbie wymienia kruka.

Na fanapage’u portalu czestochowskie24.pl Piotr Kaliszewski w następujący sposób skomentował tę sprawę:

Znów pomysł ze zmianą herbu. Pierwsza sprawa koszty. Prezydent miasta tak płacze ostatnio, że nie ma pieniędzy, a na zmianę herbu są? Tak jak czytamy w artykule herb nawiązuje do tego, że miasto powstało z połączenia dwóch miast Częstochowy i osady położonej przy klasztorze – Częstochówki. Obecny herb symbolizuje również odwieczny związek klasztoru z Częstochową, który był jest i będzie. Moim zdaniem usunięcie kruka z herbu to usunięcie jednoznacznego symbolu związku miasta z Jasną Górą. Zastanawiam się nad interpretacją symbolu kruka na stronie czestochowa.pl jako symbolizującego grzesznika i szatana. Skąd oni to wzięli? Następną ciekawą wiadomością na czestochowa.pl jest również ta o tym, że kruka do herbu wprowadzili Niemcy podczas okupacji. Niby dobrze, ale nie do końca…

Lew i złoty orzeł były symbolami księcia Władysława Opolczyka, fundatora klasztoru i cudownego obrazu. Czyli nadal zostałyby w herbie Częstochowy symbole związane z Jasną Górą, więc tym bardziej czy zmiana ma sens?

Następną sprawą jest brak konsultacji społecznych. Dlaczego władze chcą decydować same, bez wysłuchania opinii mieszkańców? Ostatnio w wielu sprawach ważnych dla Częstochowy nie robią tego. Dlaczego? Kiedy zadaję to pytanie, otrzymuję odpowiedź: nie musimy.

Wstawiam link do wyjaśnienia symboliki kruka. Nie ma mowy o grzeszniku i szatanie. http://www.powolania.paulini.pl/289,Dlaczego-kruk-

Włodzimierz Tutaj mówił w dla naszego Radia, że zmiana herbu jest “bardzo ważna” i “symboliczna”. Co kryje się pod tym symbolem? Jak również wspomniał, herb jest oznaką historycznej tożsamości miasta. Czy zatem herb z 1564 r. jest zbyt małym świadkiem tej tożsamości, czy próbuje się ją jednak zmienić?

Będziemy dalej monitorować rozwój dyskusji w tej sprawie.

KG

Źródło zdjęć:
http://cyfrowe.mnw.art.pl/

Skip to content