Dyskusyjne Kluby Książki

ksiazki ksiazka biblioteka DSCF3148

Pomysł opiera się na założeniu, że warto rozmawiać o poznanych książkach, potrzebne jest tylko odpowiednie miejsce. Tak prawie dekadę temu zaczęły powstawać Dyskusyjne Kluby Książki. W Częstochowie obecnie działają cztery takie ośrodki – jeden dla dzieci, dwa dla młodzieży, jeden dla dorosłych, natomiast w drugim klubie dla dorosłych, „Książkopolis”, lada dzień rozpoczną się spotkania.

Dyskusyjne Kluby Książki istnieją od początku istnienia projektu Instytutu Książki, od 2007 roku. – Nie trzeba być tutaj żadnym ekspertem w dziedzinie literatury, trzeba po prostu lubić czytanie, lubić spotykać się z innymi ludźmi i wymieniać swoje refleksje na temat przeczytanej lektury, natomiast dyskusje w Dyskusyjnych Klubach Książki często przebiegają w różnych kierunkach. W klubie zawsze jest moderator, który stara się dyskusje ukierunkować i trzymać się tematów literackich – mówi Zastępca Dyrektora Biblioteki Publicznej im. Wł. Biegańskiego w Częstochowie, Agnieszka Batorek.

Częstochowska Biblioteka skupia się na promowaniu czytelnictwa wśród młodych ludzi. Działa klub dla dzieci „Moliki” oraz dwa kluby młodzieżowe. – Dla młodzieży w Częstochowie działają dwa kluby. Jeden to Dyskusyjny Klub Książki „Zaczytani”, skupiamy młodzież już od dwunastego do piętnastego roku życia, a drugi dla starszej młodzieży ze szkół średnich. […] Klub książki „Zaczytani” funkcjonuje w Szkole Podstawowej nr 53 w Częstochowie, natomiast spotkania drugiego klubu „Stop!Kartka” odbywają się w Liceum im. Traugutta – mówi prowadząca zajęcia z młodzieżą Anna Boraczyńska.

Najbliższe spotkanie klubowe ma miejsce dzisiaj (27 stycznia) w Oddział dla Dzieci i Młodzieży. Pierwsze spotkanie nowopowstałego Dyskusyjnego Klubu Książki „Książkopolis” odbędzie się 12 lutego br.

Krzysztof Rygalik