Dyskutowali o dziennikarstwie i świecie wartości

W środę 11 kwietnia w Muzeum Częstochowskim odbyło się kolejne spotkanie dyskusyjne z cyklu „Filozofujemy!”, tym razem pod nazwą „Zawód dziennikarz a świat wartości”. Uczestników spotkania powitał Tadeusz Piersiak, dyrektor muzeum, a dyskusję z dziennikarzami: Aleksandrą Mieczyńską i Tomaszem Haładyjem poprowadził dr Marek Perek z Zakładu Filozofii Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

Chodzi o sprowadzenie dyskursu filozoficznego na ulicę, to znaczy rozmawianie o zagadnieniach, które dotyczą wszystkich ludzi, ale w kontekście pewnych pytań filozoficznych. W taki sposób, że osoba, która nie ma kompetencji filozoficznych chętnie w tym uczestniczy, bo widzi, że można przez samo ciekawe postawienie pytania zmienić kierunek rozmowy czy postrzegania czegoś – mówił dr Marek Perek.

Z kolei Aleksandra Mieczyńska, zastępca dyrektora Radia FIAT podkreślała, że w pracy dziennikarza nie można odcinać się od korzeni, od wartości, w które się wierzy.

Radio FIAT jest po to, żeby głosić Ewangelię, żeby głosić miłość Chrystusa Zmartwychwstałego – mówiła podczas spotkania Aleksandra Mieczyńska.

Sporo miejsca w dyskusji poświęcono Facebookowi – dyskutanci podkreślali konieczność obecności w tej przestrzeni medialnej – która jest zresztą bardzo specyficzna i w której obok ważnych treści znajdują się w niej informacje banalne i kłamstwa.

Jednym z uczestników dyskusji był również ks. Mariusz Bakalarz – wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie i jej rzecznik prasowy.

Coraz rzadziej mamy do czynienia z mediami opiniotwórczymi, a coraz częściej z mediami wrażeniotwórczymi. Może w naszej dyskusji trzeba zacząć od pytania: kim jest dziennikarz? – mówił ks. Mariusz Bakalarz.

Spotkanie trwało nieco ponad godzinę, w opinii wielu uczestników było zbyt krótkie i nie udało się znaleźć odpowiedzi na wiele zadanych w jego trakcie pytań.

Oprawę muzyczną spotkania przygotowali studenci grający na akordeonie z Instytutu Muzyki AJD: Mateusz Wójcik, Mateusz Gasek i Patryk Pawlik.

PK