Dyspozytornia Pogotowia Ratunkowego zostanie zlikwidowana?

Śląski Urząd Wojewódzki przymierza się do zlikwidowania dyspozytorni częstochowskiego Pogotowia Ratunkowego.

Zadania przyjmowania zgłoszeń wypadków czy zachorowań mają przyjmować placówki w Katowicach i Gliwicach. Według dyrektora Wydziału Powiadamiania Pogotowia Ratunkowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Tomasza Michalczyka, proces centralizacji ma na celu usprawnienie funkcjonowania oddziałów pogotowia ratunkowego na terenie województwa śląskiego.

– Proces ten ma na celu scentralizowanie dyspozytorni medycznej i jest określony przez ustawodawcę. Ma on doprowadzić do zatrudnienia wszystkich dyspozytorów medycznych w jednym miejscu. Nie zmienia się zatem ich sposób pracy, a jedynie miejsce jej wykonywania.

Przeciwni temu działaniu są pracownicy Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie. Jak mówi dyrektor pogotowia, Marian Nowak, to posunięcie jedynie przysporzy problemów.

– W naszej opinii, tj. dyrektorów, którzy zarządzają obecnie dyspozytorniami, jest to zbyt wielka struktura na całe województwo. Nie trudno sobie wyobrazić awarię takiej dyspozytorni, szczególnie w sytuacji, gdzie wszystkie dyspozytornie pracują na ogólnopolskim systemie teleinformatycznym. Zastąpienie takiej struktury inną z całą pewnością zrodziłoby wówczas niebezpieczeństwa i zagrożenia.

Również mieszkańcy nie są zadowoleni z takiego obrotu spraw.

– Likwidacja dyspozytorni zdecydowanie zaszkodzi mieszkańcom – mówi jeden z częstochowian. – Obsługa medyczna zawsze działała tutaj z opóźnieniem, więc likwidacja dyspozytorni jeszcze bardziej to wszystko pogorszy. Temat znam o tyle, że pracowałem w służbie zdrowia przez 10 lat, w dodatku moja mama jest lekarzem i wiem, że to będzie tragedia – dodaje inny.

Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym przewiduje, że centralizacja obejmie wszystkie oddziały pogotowia ratunkowego w całej Polsce. Czy proces ten przysłuży się polskiej służbie zdrowia, czy, zgodnie z przewidywaniami dyrektora częstochowskiego pogotowia, wręcz przeciwnie – doprowadzi do jeszcze większego chaosu? O tym przekonamy się w najbliższym roku…

MSI