Działania służb podczas pielgrzymkowego szczytu

Fot. Radio Fiat

Prawie 600 interwencji publicznych i domowych podjęli w ostatni weekend częstochowscy policjanci. Podczas pełni sezonu pielgrzymkowego, będącego jednocześnie okresem wakacyjnym, mundurowi corocznie spotykają się ze zwiększoną ilością pracy.

Nie inaczej jest także w tym roku.

– Podczas szczytu pielgrzymkowego ponad 500 osób zostało pouczonych przez policjantów w związku z nieprzestrzeganiem obowiązujących obostrzeń. Dotyczyły one obowiązku zakrywania nosa i ust oraz niezachowania dystansu społecznego – mówił oficer prasowy podkom. Sabina Chyra-Giereś z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Jeśli chodzi o zdarzenia drogowe – na terenie miasta i powiatu doszło w tych dniach do 27 kolizji drogowych. Na szczęście w zdarzeniach nie było osób rannych, ani zabitych.

– Policjanci z częstochowskiej drogówki zatrzymali uprawnienia do kierowania trzem kierującym, którzy przekroczyli prędkość o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym, a 100 kierowców ukarali mandatami za przekroczenie dozwolonej prędkości. Przebadano też ponad 450 kierowców na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Ośmiu z nich wsiadło za kierownicę po spożyciu alkoholu, a trzech – bez uprawnień do kierowania. Częstochowska drogówka zatrzymała również 21 dowodów rejestracyjnych, w większości za zły stan techniczny pojazdów – dodał oficer prasowy.

Ponadto w ubiegły piątek w Częstochowie doszło do groźnie wyglądającej kolizji. 63-letnia kobieta kierująca peugeotem podczas wymijania zderzyła się czołowo z innym jadącym z naprzeciwka pojazdem. Zatrzymana oznajmiła policjantom, że zawsze jeździ środkiem drogi. Miała w organizmie prawie 1,5 promila alkoholu. Grozi jej kara do 2 lat więzienia, wysoka grzywna oraz możliwość utraty prawa jazdy nawet na 10 lat.

Nieco spokojniejszy weekend mieli natomiast częstochowscy strażacy. W ciągu ostatnich trzech dni w Częstochowie i powiecie powstało 61 zdarzeń wymagających naszego zaangażowania.

– Prowadzone działania to gaszenie 14 pożarów, usuwanie skutków 45 miejscowych zagrożeń oraz wyjazdy do dwóch fałszywych alarmów. Najpoważniejsze sytuacje stanowiły pożary ściernisk, które miały miejsce w piątek w miejscowości Soborzyce (gm. Dąbrowa Zielona) oraz w niedzielne popołudnie w Nieznanicach (gm. Kłomnice) – tłumaczył naczelnik Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego mł. Bryg. Kamil Dzwonnik z Komedy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

Od 14 do 16 sierpnia Straż Miejska w Częstochowie odebrała 148 telefonicznych zgłoszeń od mieszkańców, spośród których aż 81 dotyczyło zakłócenia spokoju i porządku na terenie miasta. W weekend głównym zadaniem częstochowskich strażników miejskich było zabezpieczanie szczytu pielgrzymkowego. Na szczęście obyło się bez poważnych incydentów.

BNO

Skip to content