Duszpasterstwo Akademickie Emaus w Częstochowie świętuje 10-lecie powstania kościoła akademickiego. 15 października odbyły się dwie Msze dziękczynne: pierwszej przewodniczył ks. Marek Bator, a drugiej bp. Andrzej Przybylski. Zajmowali się oni w czasie budowy troską duszpasterską o studentów. Dla ks. Marka jest to również osobiste święto:
– To świętowanie związane jest z moją osobistą wdzięcznością. Dzięki temu miejscu i ludzi, którzy się tu przewijali bardzo wiele się w moim życiu poukładało. Otwartość tych ludzi spowodowała to, że teraz wszystkim powtarzam: trzeba wychodzić do ludzi, bo inaczej oni nigdy nie zrozumieją czym jest Ewangelia. To miejsce nauczyło mnie też pokory w słuchaniu i że nie można nikogo odrzucać. Niezależnie w jakim momencie życia są. Często na parafiach potrafimy ludzi osądzać, egzekwować prawo kanoniczne, a człowiek w tym wszystkim zostaje sam. Możemy pragnienie obecności w Kościele zabić, albo rozpalić.
Budowa kościoła akademickiego była dziełem Bożym wykonanym rękami ludzi:
– Ta budowa to było pasmo niezwykłych darów Pana Boga: od błogosławieństwa dziś świętego Jana Pawła II poprzez ludzi, którzy w tej budowie uczestniczyli. – przypomina ks. Bator. – Było również wiele firm, które wyszły z tego środowiska i były zaangażowane w budowę. Największa zasługa jest jednak ówczesnego abp. Stanisława Nowaka, który włożył w ten ośrodek wszystkie oszczędności. My byliśmy tylko narzędziami. Dzięki tym ludziom to miejsce żyje i jest dynamiczne, bo moc błogosławieństwa jest wielkim wsparciem.
DA ma według ks. Marka duży potencjał dla wszystkich księży:
– To powinno być miejsce kształtowanie pewnej duchowości kapłanów. Powinni oni tu przychodzić i zobaczyć tych ludzi. Myślę, że jest większość takich księży, którzy wyszli z tradycyjnego duszpasterstwa i takie później tworzą, a widzimy niestety, że młodzieży w kościołach jest coraz mniej. To nie jest wina świata, ale tego, że my – kapłani – jesteśmy na ludzi zamknięci.
Po Mszy dziękczynnej ks. Bator otworzył jubileuszową galerię, na której widnieją ludzie, którzy tworzyli i tworzą duszpasterstwo od 2007 roku. Symboliczną czerwoną wstęgę pomogli mu przeciąć: przedstawicielka obecnych studentów i przedstawiciel przyszłych studentów – dziecko rodziny należącej do Wspólnoty Rodzin Emaus w DA. Po Mszy św., której przewodniczył bp Andrzej poświęcone zostały figury dwóch uczniów idących do Emaus wraz z Jezusem zamontowane przed kościołem.

Skip to content