23 stycznia był jednym z tych dni, które przypominały nam o byciu “eko”. W tym dniu bowiem obchodziliśmy tzw. Dzień bez Opakowań Foliowych, którego celem jest zwrócenie uwagi na szkodliwy wpływ plastiku na środowisko.

Rzecz jasna, o środowisko powinniśmy dbać przez cały rok. Prezes Zarządu Fundacji Banku Ochrony Środowiska, Radosław Żuk, zwraca uwagę na symboliczność i znaczenie tego dnia.

– Myślę, że jest to tylko symbol, bo dbanie o środowisko i ograniczanie zużycia toreb bądź jakichkolwiek tworzyw z plastiku powinno być naszym codziennym obowiązkiem. Z drugiej strony, ten dzień rzeczywiście przypomina nam o tym, że choć takie opakowania są bardzo wygodne, to w zasadniczy sposób wpływają na środowisko naturalne – mówi Żuk. – Uświadamia nam ponadto, że czasami warto zastanowić się nad właściwym wykorzystaniem opakowań foliowych i np. wybierać tylko takie produkty, które tych opakowań nie potrzebują bądź korzystać z toreb wielorazowego użytku, które będą nam służyły dłużej, a jednocześnie będą w mniej szkodliwy sposób wpływały na środowisko.

Jak się okazuje, o Dniu bez Opakowań Foliowych pamiętają również mieszkańcy Częstochowy. Zapytaliśmy ich, w jaki sposób przyczyniają się do dbania o stan środowiska.

– Zawsze, jak chodzę na zakupy, to mam ze sobą torbę na ramię, do której pakuję wszystko. Rzadko kiedy teraz korzystam z foliowych reklamówek – podkreśla młody częstochowian. – Segregujemy śmieci i staramy się wykorzystywać ponownie rzeczy, które można w ten sposób użyć. Nawet moja 10-letnia córka czasem mnie upomina, że “tego nie wolno”, “tak się nie powinno robić”, i że “może tego za dużo”, w związku z czym coraz częściej zwracamy na to uwagę. – dodaje częstochowianka. – Staram się wykorzystywać foliówki po wiele razy, żeby nie kupować ciągle kolejnych i korzystać przede wszystkim z rzeczy, które nadają się do recyklingu. Musimy dbać o naszą planetę, bo to nasze dziedzictwo naturalne – podsumowuje inny częstochowianin.

Ograniczenie używania opakowań i toreb foliowych w dzisiejszych czasach jest niezwykle istotne. Jak podaje Prezes Zarządu Fundacji Banku Ochrony Środowiska, statystyki nie pozostawiają w tej kwestii żadnych wątpliwości.

– Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że każdego roku wytwarza się ok. 400 mln ton plastiku, przy czym 30% przypada właśnie na opakowania foliowe. To, co totalnie szokuje, to fakt, że badacze znajdują fragmenty takich opakowań foliowych nawet na dnie Rowu Mariańskiego, co oznacza, że znajdują się one już w każdym miejscu na globie – zaznacza z niepokojem Prezes.

Dzień bez Opakowań Foliowych to inicjatywa, która zrodziła się kilka lat temu ze względów pro-ekologicznych. Kwestia opakowań foliowych jest na tyle poważna, że zajmują się nią rządy i instytucje państwowe, które wprowadzają kolejne regulacje mające na celu ograniczenie liczby foliowych śmieci. My również apelujemy o wprowadzenie nowych nawyków do swoich codziennych zakupów oraz o zwracanie większej uwagi na stan otaczającego nas środowiska – w końcu dbając o nie, dbamy także o siebie.

MSI

Fot.: horecatrends.pl

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content