13 października w całej Polsce obchodzony jest Dzień Dawcy Szpiku. Na temat dawstwa szpiku krąży wiele mitów i niesprawdzonych teorii, które powodują często obawy potencjalnych dawców.
W 2016 roku fundacja DKMS przeprowadziła badania na reprezentatywnej grupie osób i zapytała Polaków na temat idei dawstwa. Okazało się, że 9 na 10 Polaków słyszało na temat idei dawstwa, natomiast 68 % respondentów nie bardzo wie o z czym to się wiąże. 81% respondentów popiera ideę dawstwa natomiast 36% badanych powiela mity, które wiążą się z samym pobraniem szpiku bądź komórek krwiotwórczych. Aby obalać te mity Fundacja DKMS rozpoczęła kampanię edukacyjną „Naszpikuj się wiedzą” po to, aby edukować społeczeństwo, budować świadomość dawstwa, aby nie było więcej mitów takich jak to, że pobranie szpiku odbywa się z kręgosłupa. Jest to absolutny mit, ponieważ są dwie metody pobierania szpiku i komórek krwiotwórczych: jedna metoda to pobranie komórek z krwi obwodowej a druga metoda to pobranie szpiku z talerza kości biodrowej.
Pobranie szpiku czy komórek krwiotwórczych to efekt końcowy dłuższego procesu. Pierwszym etapem jest rejestracja jako potencjalny dawca. W tym celu można wejść na stronę Fundacji DKMS, wypełnić formularz zgłoszeniowy i zamówić pakiet rejestracyjny do domu. Do pakietu dołączone są dwie pałeczki, którymi należy pobrać wymaz z jamy ustnej. Następnie pałeczki w specjalnym pojemniku dołączonym do przesyłki wysyła się na adres fundacji. Inną możliwością rejestracji jest zgłoszenie się do namiotu fundacji w trakcie organizowanych w całej Polsce Dni Dawcy, gdzie może się odbyć cała procedura.
W Fundacji DKMS zarejestrowanych jest ponad 1 200 tys. potencjalnych dawców. Mogłoby się to wydawać dużo, ale biorąc pod uwagę, że co 5 polski pacjent nie znajduje swojego bliźniaka genetycznego, lista potencjalnych dawców szpiku powinna być znacznie dłuższa.

ZD

Skip to content