Dzień Dawcy Szpiku

DSCF2517

 

Fundacja DKMS Polska po raz kolejny umożliwiła częstochowianom rejestrację w bazie potencjalnych dawców szpiku. Na terenie jednego z hipermarketów wolontariusze fundacji, w tym także studenci częstochowskich uczelni, zachęcali mieszkańców naszego miasta do ratowania ludzkiego życia.

– Zostając potencjalnym dawcą szpiku, możemy komuś podarować coś najcenniejszego – zaznaczała w rozmowie z Radiem Fiat Aleksandra Kołacz z Fundacji DKMS. – Białaczka dotyka coraz więcej osób. Mówi się, że w Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się o tym, że ma białaczkę, a lekarstwo na raka krwi nosimy sami w sobie.

Jak dodawała Aleksandra Kołacz jeśli już staniemy się dla kogoś bliźniakiem genetycznym, nie należy się obawiać oddawania szpiku bo ten zabieg nie jest bardzo inwazyjny dla naszego organizmu: – Jest bardzo wiele stereotypów, że szpik kostny pobierany jest z kręgosłupa, i że jest to bezpośrednie zagrożenie dla naszego zdrowia ale jest to nieprawda. Szpik w większości pobierany jest z krwi obwodowej co przypomina zwykłe oddawanie krwi i żadne znieczulenie ani narkoza nie są konieczne. Jedynie w 20% przypadków szpik pobierany jest z talerza kości biodrowej a nie z rdzenia kręgowego co jest często mylone, tutaj zabieg przeprowadzany jest pod narkozą trwającą ok. 30 – 40 minut i jest to całkowicie bezpieczny zabieg.

Aby zostać potencjalnym dawcą szpiku należy zarejestrować się w specjalnej bazie dawców. Oprócz wypełniania potrzebnych dokumentów do rejestracji potrzebny jest jedynie wymaz z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka. I w tak łatwy sposób możemy uratować czyjeś życie.

Skip to content