Dzień Dziecka Utraconego w Sanktuarium św. Józefa

Co rok 15 października obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. Tego dnia w Sanktuarium św. Józefa w Częstochowie została odprawiona uroczysta Msza św., którą poprzedził różaniec.

Zgromadzeni modlili się w intencji zmarłych dzieci, które stracili w wyniku choroby, poronienia lub przedwczesnego porodu. Spotkania w Częstochowie zainicjowała Ewa Słuszniak, która również doświadczyła tej straty:

– Cały trud przeżywania tej żałoby dał mi taką świadomość, że jest wielu takich rodziców, którzy stracili swoje dzieci i dlatego trzeba ich wspierać. Ja miałam tę łaskę, że Pan Bóg dał mi to doświadczenie ziemskiego rodzicielstwa. Dlatego chciałam dzielić się tym, w jaki sposób można pomóc tym rodzicom. Wiem, że te obchody są temu bardzo potrzebne.

Rodzice, którzy stracili swoje dzieci, również spotykają się na wspólnej modlitwie każdego 25 dnia miesiąca o godzinie 18.00 w Sanktuarium św. Józefa. Mówił ks. Piotr Klekociński, wikariusz parafii św. Józefa w Częstochowie:

Modlimy się w nowennie do Dzieciątka Jezus. Podczas tej Mszy św. i podczas nowenny polecamy rodziców po stracie dzieci, ale też omadlamy tych rodziców, którzy borykają się problemami związanymi z zajściem w ciążę. Wymadlamy im te dzieci i prosimy Boga, żeby się nimi zaopiekował i pomagał w ich trudnościach.

Ks. Piotr Klekociński przewodniczył Mszy św. z okazji Dnia Dziecka Utraconego. Podczas homilii mówił o zawierzeniu się Bogu rodziców, którzy stracili swoje dzieci:

Każdy z nas ma takie momenty, że to serca ma rozerwane na różne sposoby. Można powiedzieć, że dzisiaj z takim sercem porozrywanym przez ból, stają rodzice, którzy stracili swoje dzieci. Z takim sercem, które boli, krwawi, tęskni stają przed Jezusem i przychodzą do Niego, żeby je dotknął, żeby dał kawałek swojego serca i zaleczył to, co trudne w naszym życiu.

Dzień Dziecka Utraconego zakończył się adoracją, podczas której, każdy rodzic mógł zapalić przy ołtarzu światełko pamięci symbolizujące jego utracone dziecko. Patronat honorowy nad tym dniem objął metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

AK